
Original: $109.00
-65%$109.00
$38.15The Story
Enhance the aesthetics of your space with this stylish 48" industrial ceiling fan. Boasting a crisp black, white, or brushed nickel finish, this ceiling fan seamlessly combines simplicity and style. Moreover, the fan is equipped with five MDF blades and an 18W LED light, for which the bulb is included. This light can be adjusted to your preference in color temperature, with options ranging from warm white (3000K), natural white (4000K) to cool white (6000K). Additionally, comprehensive instructions are provided to ensure a hassle-free installation process. Despite its sophisticated design, the fan is specifically designed for use in dry indoor environments, therefore, it's not recommended for outdoor or damp indoor locations. With this ceiling fan, you can not only improve the comfort of your space but also its overall aesthetic appeal.
| Overall Width*Depth*Height | 48"*48"*13.7" |
| Blade Size | L528*W120*100*T5.5mm |
| Blade Pitch | 12° |
| Rod Length | 6 inches long |
| Weight | 5.6KG |
| Fan Blade Span (in.) | 48Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Medium (up to 175 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Black, White, Brush Nickel |
| Product Material | Iron, MDF |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max. Airflow (CFM) | 3234 |
| Energy Efficiency | 152CFM/W |
| Location | Dry location |
| Number Of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | MDF |
| Blade Side 1 Finish | Matt White, Matt black, Oak |
| Blade Side 2 Finish | Matt White, Maple Wood, Light grey wood grain |
| Blade Pitch | 11 degrees |
| Light Bulb Type Included | LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | Yes |
| Light Max Power | 18w |
| Correlated Color Temperature | (K) 3000/4000/6000K |
| Lumens | 1850 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 35w |
| Motor Max Speed | 202RPM |
| High-Speed Power | 29.4 |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (6") 1-year warranty |
| Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Enhance the aesthetics of your space with this stylish 48" industrial ceiling fan. Boasting a crisp black, white, or brushed nickel finish, this ceiling fan seamlessly combines simplicity and style. Moreover, the fan is equipped with five MDF blades and an 18W LED light, for which the bulb is included. This light can be adjusted to your preference in color temperature, with options ranging from warm white (3000K), natural white (4000K) to cool white (6000K). Additionally, comprehensive instructions are provided to ensure a hassle-free installation process. Despite its sophisticated design, the fan is specifically designed for use in dry indoor environments, therefore, it's not recommended for outdoor or damp indoor locations. With this ceiling fan, you can not only improve the comfort of your space but also its overall aesthetic appeal.
| Overall Width*Depth*Height | 48"*48"*13.7" |
| Blade Size | L528*W120*100*T5.5mm |
| Blade Pitch | 12° |
| Rod Length | 6 inches long |
| Weight | 5.6KG |
| Fan Blade Span (in.) | 48Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Medium (up to 175 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Black, White, Brush Nickel |
| Product Material | Iron, MDF |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max. Airflow (CFM) | 3234 |
| Energy Efficiency | 152CFM/W |
| Location | Dry location |
| Number Of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | MDF |
| Blade Side 1 Finish | Matt White, Matt black, Oak |
| Blade Side 2 Finish | Matt White, Maple Wood, Light grey wood grain |
| Blade Pitch | 11 degrees |
| Light Bulb Type Included | LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | Yes |
| Light Max Power | 18w |
| Correlated Color Temperature | (K) 3000/4000/6000K |
| Lumens | 1850 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 35w |
| Motor Max Speed | 202RPM |
| High-Speed Power | 29.4 |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (6") 1-year warranty |
| Installation Manual |























