
The Story
The 52-inch Midtown Industrial Ceiling Fan is an ideal choice for larger spaces, featuring minimalist styling and a heavy-duty DC motor. In addition to its sleek design, the fan boasts 6-speed reversible blades and comes with a remote control. However, it is important to note that this fan is designed for use in dry indoor environments only. Therefore, its performance may not be as efficient or long-lasting in damp or outdoor settings.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 13.2" |
| Blade Size | L606 × W130 × 87 × T5.5 mm |
| Rod Length | 6 inches |
| Weight | 4.8 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Black |
| Product Material | Iron, MDF |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | No Light |
| Max. Airflow (CFM) | 3784 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | MDF |
| Blade Color | Black |
| Blade Pitch | 11 degrees |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 30W |
| Motor Max Speed | 215 RPM |
| High-Speed Power | 30W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (6") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| VZA01B104A Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The 52-inch Midtown Industrial Ceiling Fan is an ideal choice for larger spaces, featuring minimalist styling and a heavy-duty DC motor. In addition to its sleek design, the fan boasts 6-speed reversible blades and comes with a remote control. However, it is important to note that this fan is designed for use in dry indoor environments only. Therefore, its performance may not be as efficient or long-lasting in damp or outdoor settings.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 13.2" |
| Blade Size | L606 × W130 × 87 × T5.5 mm |
| Rod Length | 6 inches |
| Weight | 4.8 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Black |
| Product Material | Iron, MDF |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | No Light |
| Max. Airflow (CFM) | 3784 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | MDF |
| Blade Color | Black |
| Blade Pitch | 11 degrees |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 30W |
| Motor Max Speed | 215 RPM |
| High-Speed Power | 30W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (6") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| VZA01B104A Installation Manual |























