
Original: $109.00
-65%$109.00
$38.15The Story
Make your space feel cooler with this Merwry 52-inch industrial-style ceiling fan. LED indoor ceiling fan. Integrated LED light sources provide energy efficiency for large spaces. For easy operation, it is equipped with a handheld remote control that can control 6 levels of wind speed. The acrylic shade, black/brush nicke/white finish and five blades add style. Suitable for use in large space environments.
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*13.9" |
| Blade Size | L550*W130*100*T5.5mm |
| Blade Pitch | 11° |
| Rod Length | 6 inches long |
| Weight | 5.3KG |
| Fan Blade Span (in.) | 52Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Black, Brush Nickel, White |
| Product Material | Iron, Plywood, Acrylic |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max. Airflow (CFM) | 2760 |
| Location | Dry location |
| Number Of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Color | Black, Brush Nickel, White |
| Blade Pitch | 11 degrees |
| Light Bulb Type Included | LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | Yes |
| Light Max Power | 18w |
| Correlated Color Temperature | (K) 3000/4000/6000K |
| Lumens | 1850 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 35w |
| Motor Max Speed | 200RPM |
| High-Speed Power | 27 |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (6") 1-year warranty |
| Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Make your space feel cooler with this Merwry 52-inch industrial-style ceiling fan. LED indoor ceiling fan. Integrated LED light sources provide energy efficiency for large spaces. For easy operation, it is equipped with a handheld remote control that can control 6 levels of wind speed. The acrylic shade, black/brush nicke/white finish and five blades add style. Suitable for use in large space environments.
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*13.9" |
| Blade Size | L550*W130*100*T5.5mm |
| Blade Pitch | 11° |
| Rod Length | 6 inches long |
| Weight | 5.3KG |
| Fan Blade Span (in.) | 52Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Black, Brush Nickel, White |
| Product Material | Iron, Plywood, Acrylic |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max. Airflow (CFM) | 2760 |
| Location | Dry location |
| Number Of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Color | Black, Brush Nickel, White |
| Blade Pitch | 11 degrees |
| Light Bulb Type Included | LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | Yes |
| Light Max Power | 18w |
| Correlated Color Temperature | (K) 3000/4000/6000K |
| Lumens | 1850 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 35w |
| Motor Max Speed | 200RPM |
| High-Speed Power | 27 |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (6") 1-year warranty |
| Installation Manual |























