
The Story
Features
- Large space, powerful air supply: 52-inch fan blades cover 350 square feet, 3398CFM large air volume quickly circulates air, and the DC motor is powerful.
- Industrial style versatile design: Matte black body + black/wood grain two-color fan blades, a simple industrial shape is suitable for modern, minimalist, and other decoration styles.
- Three-speed color temperature lighting: 24W LED light supports warm yellow/natural/cold white three-color switching, and remote control dimming meets the needs of various scenes.
- Energy-saving and low-noise operation: DC motor power consumption is as low as 30W, energy saving, 12° tilt angle fan blades deliver air evenly and quietly.
- Convenient installation kit: Includes 6-inch downrod, remote control, and a full set of accessories, and enjoys a 1-year warranty.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*15" |
| Blade Size |
L574*W135*100*T5.5mm
|
| Weight | 5.2 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size |
Large (up to 350 sq ft)
|
| Style | Modern |
| Finish Family | Black |
| Product Material |
Iron, Aluminum, Copper, Plywood
|
| Mounting Type | Downrod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Number Of Blades | 4 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Side 1 Finish | Matt Black |
| Blade Side 2 Finish |
Maple Wood Grain
|
| Blade Pitch | 12° |
| Bulbs Included | Yes |
| Socket Type | LED |
| Light Max Power | 24W |
| Lumens | 1850LM |
| Lampshade Material | Acrylic |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 40W±5W |
| Motor Max Speed | 175RPM |
| High Speed Power | 30W |
| CFM | 3398CFM |
| Energy Efficiency | 148CFM/W |
| Product Details |
1 x ceiling fan
1 x remote control set 1 x user manual 1 x downrod(6") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty |
Limited Lifetime Warranty
|
| VZA01B107A Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features
- Large space, powerful air supply: 52-inch fan blades cover 350 square feet, 3398CFM large air volume quickly circulates air, and the DC motor is powerful.
- Industrial style versatile design: Matte black body + black/wood grain two-color fan blades, a simple industrial shape is suitable for modern, minimalist, and other decoration styles.
- Three-speed color temperature lighting: 24W LED light supports warm yellow/natural/cold white three-color switching, and remote control dimming meets the needs of various scenes.
- Energy-saving and low-noise operation: DC motor power consumption is as low as 30W, energy saving, 12° tilt angle fan blades deliver air evenly and quietly.
- Convenient installation kit: Includes 6-inch downrod, remote control, and a full set of accessories, and enjoys a 1-year warranty.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*15" |
| Blade Size |
L574*W135*100*T5.5mm
|
| Weight | 5.2 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size |
Large (up to 350 sq ft)
|
| Style | Modern |
| Finish Family | Black |
| Product Material |
Iron, Aluminum, Copper, Plywood
|
| Mounting Type | Downrod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Number Of Blades | 4 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Side 1 Finish | Matt Black |
| Blade Side 2 Finish |
Maple Wood Grain
|
| Blade Pitch | 12° |
| Bulbs Included | Yes |
| Socket Type | LED |
| Light Max Power | 24W |
| Lumens | 1850LM |
| Lampshade Material | Acrylic |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 40W±5W |
| Motor Max Speed | 175RPM |
| High Speed Power | 30W |
| CFM | 3398CFM |
| Energy Efficiency | 148CFM/W |
| Product Details |
1 x ceiling fan
1 x remote control set 1 x user manual 1 x downrod(6") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty |
Limited Lifetime Warranty
|
| VZA01B107A Installation Manual |























