
Original: $139.00
-65%$139.00
$48.65The Story
Experience modern comfort with the Vaczon 52-inch smart ceiling fan, combining app-based control, powerful yet quiet airflow, and a space-saving flush mount design.
Features
- Dual-Sided Industrial Design: Features a 52-inch flush-mount profile with five reversible blades, offering a silver or wood-grain finish to match any industrial or modern decor.
- Powerful & Efficient DC Motor: Equipped with a quiet, energy-saving DC motor that delivers a powerful 1635 CFM airflow, ideal for large rooms up to 350 sq ft.
- Smart App & Remote Control: Operate the fan and light conveniently via the included remote or the eWeLink smartphone app, featuring a timer and memory function.
- Integrated Dimmable LED Light: Includes an 18W LED light module that is steplessly dimmable and offers three color temperature settings (3000K-6500K) to set the perfect ambiance.
- Certified & Backed by Warranty: ETL certified for safety and backed by a reliable 5-year motor warranty, 2-year light warranty, and 1-year controller warranty.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Length*Width*Height | 52"*52"*13.6" |
| Blade Size | 20.5"*4.65"*0.2" |
| Product Weight | 5.3 KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Control | Remote Control, APP |
| Controller | GA064 |
| APP Name | eWeLink |
| Battery Type | CR2032 (3V) |
| Style | Industrial |
| Finish Family | Satin Nickel |
| Product Material | Iron, Aluminum, Copper |
| Mounting Type | Flush mount |
| Timer Function | Yes |
| Memory Function | Yes |
| CFM | 1635 CFM |
| Energy Efficiency | 72 CFM/W |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room | Living Room, Bedroom |
| Number of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | MDF |
| Blade Side 1 Finish | Silver |
| Blade Side 2 Finish | Wood grain |
| Blade Pitch | 10° |
| Socket Type | LED |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Max Power | 18W |
| Dimmable | Stepless dimming |
| Color Temperature | 3000K / 4000K / 6500K |
| Lumens | 1850 LM |
| Shade Material | Acrylic |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 30W ± 5W |
| Motor Max Speed | 204 RPM |
| High-Speed Power | 33.91 W |
| Decibel | 38 dB |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | DOE/CEC/ETL |
| Motor Warranty | 5-years |
| VZA01N105A-BLE Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Experience modern comfort with the Vaczon 52-inch smart ceiling fan, combining app-based control, powerful yet quiet airflow, and a space-saving flush mount design.
Features
- Dual-Sided Industrial Design: Features a 52-inch flush-mount profile with five reversible blades, offering a silver or wood-grain finish to match any industrial or modern decor.
- Powerful & Efficient DC Motor: Equipped with a quiet, energy-saving DC motor that delivers a powerful 1635 CFM airflow, ideal for large rooms up to 350 sq ft.
- Smart App & Remote Control: Operate the fan and light conveniently via the included remote or the eWeLink smartphone app, featuring a timer and memory function.
- Integrated Dimmable LED Light: Includes an 18W LED light module that is steplessly dimmable and offers three color temperature settings (3000K-6500K) to set the perfect ambiance.
- Certified & Backed by Warranty: ETL certified for safety and backed by a reliable 5-year motor warranty, 2-year light warranty, and 1-year controller warranty.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Length*Width*Height | 52"*52"*13.6" |
| Blade Size | 20.5"*4.65"*0.2" |
| Product Weight | 5.3 KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Control | Remote Control, APP |
| Controller | GA064 |
| APP Name | eWeLink |
| Battery Type | CR2032 (3V) |
| Style | Industrial |
| Finish Family | Satin Nickel |
| Product Material | Iron, Aluminum, Copper |
| Mounting Type | Flush mount |
| Timer Function | Yes |
| Memory Function | Yes |
| CFM | 1635 CFM |
| Energy Efficiency | 72 CFM/W |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room | Living Room, Bedroom |
| Number of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | MDF |
| Blade Side 1 Finish | Silver |
| Blade Side 2 Finish | Wood grain |
| Blade Pitch | 10° |
| Socket Type | LED |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Max Power | 18W |
| Dimmable | Stepless dimming |
| Color Temperature | 3000K / 4000K / 6500K |
| Lumens | 1850 LM |
| Shade Material | Acrylic |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 30W ± 5W |
| Motor Max Speed | 204 RPM |
| High-Speed Power | 33.91 W |
| Decibel | 38 dB |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | DOE/CEC/ETL |
| Motor Warranty | 5-years |
| VZA01N105A-BLE Installation Manual |























