
Original: $139.00
-65%$139.00
$48.65The Story
The Vaczon 60" Black Ceiling Fan, a classic and simple product, is designed to breathe fresh life into your living space. This fan, with its industrial-style, is equipped with three durable ABS blades that emphasize its robustness. Furthermore, it incorporates an 18W LED light, offering a unique feature of adjustable color temperature settings. With options of 3000K, 4000K, and 6000K, you can tailor the lighting to meet your specific needs.
Notably, the fan's boom is designed with a silent DC motor, ensuring a quiet operation that won't disturb your peace. In addition, this ceiling fan comes with a user-friendly handheld remote control. This accessory allows for effortless adjustment of the fan's six wind speeds, providing optimal comfort at your fingertips.
Ideal for use in dry indoor environments, the Vaczon 60" Black Ceiling Fan is more than just a fan, it is a fusion of functionality and style, designed to enhance your living space.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 48" × 48" × 13.7" |
| Blade Size | 740 × 160 × 46 mm |
| Blade Pitch | 11.2° |
| Rod Length | 6 inches |
| Weight | 5.2 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 60 Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Black |
| Product Material | Iron, ABS |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max. Airflow (CFM) | 1039 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Black |
| Blade Pitch | 11.2 degrees |
| Light Bulb Type Included | LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 18W |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000 / 4000 / 6000K |
| Lumens | 1850 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 35W |
| Motor Max Speed | 161 RPM |
| High-Speed Power | 32.2W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (6") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| VZA01B111A Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Vaczon 60" Black Ceiling Fan, a classic and simple product, is designed to breathe fresh life into your living space. This fan, with its industrial-style, is equipped with three durable ABS blades that emphasize its robustness. Furthermore, it incorporates an 18W LED light, offering a unique feature of adjustable color temperature settings. With options of 3000K, 4000K, and 6000K, you can tailor the lighting to meet your specific needs.
Notably, the fan's boom is designed with a silent DC motor, ensuring a quiet operation that won't disturb your peace. In addition, this ceiling fan comes with a user-friendly handheld remote control. This accessory allows for effortless adjustment of the fan's six wind speeds, providing optimal comfort at your fingertips.
Ideal for use in dry indoor environments, the Vaczon 60" Black Ceiling Fan is more than just a fan, it is a fusion of functionality and style, designed to enhance your living space.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 48" × 48" × 13.7" |
| Blade Size | 740 × 160 × 46 mm |
| Blade Pitch | 11.2° |
| Rod Length | 6 inches |
| Weight | 5.2 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 60 Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Black |
| Product Material | Iron, ABS |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max. Airflow (CFM) | 1039 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Black |
| Blade Pitch | 11.2 degrees |
| Light Bulb Type Included | LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 18W |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000 / 4000 / 6000K |
| Lumens | 1850 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 35W |
| Motor Max Speed | 161 RPM |
| High-Speed Power | 32.2W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (6") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| VZA01B111A Installation Manual |























