
The Story
Victory Twister 42-Inch 750 CFM Wall Mount Range Hood (Twister-42)
The Victory Twister 42-Inch Wall Mount Range Hood (Twister-42) is a high-performance kitchen ventilation system designed and assembled in Canada. It features a powerful 750 CFM motor with an 8-inch duct and offers a 4-speed mechanical control for flexible operation. Equipped with six dimmable 3000K LED lights, it provides excellent lighting while maintaining quiet operation between 1.0 and 4.5 sones. Its sleek design includes a hidden switch and top vent, along with adjustable chimney covers to fit ceilings from 8 to 9 feet. Durable stainless steel baffle filters and a grease tray ensure easy maintenance, and the product is backed by a 5-year parts warranty for added peace of mind.
Highlights
- Quiet Operation – Enjoy the silence of clean air
- Stainless Baffle Filters – Easy to clean, dishwasher safe
- Lifetime Warranty – Lifetime motor & 5-year parts warranty
- Powerful Internal Blower – Provides up to 750 CFM
Features
- All-Metal Impeller with Lifetime Warranty - Reliable motor with a lifetime warranty – the ultimate choice for long-lasting performance. It’s true that what’s inside matters most.
- Dishwasher Safe Stainless Steel Filters - Discover the advantages of easy-to-clean, dishwasher-safe stainless steel filters. Never replace a filter again.
- Fully Mechanical - Enjoy unbeatable reliability with mechanical rotary knob controls a simpler, less complicated experience.
- Designed & assembled in Canada
- 600 CFM metal blower (750 CFM with an 8" duct)
- 4-speed mechanical control
- 6 dimmable LED lights (3000K)
- 1.0 – 4.5 sones
- Top vent
- Hidden switch design
- Adjustable chimney covers for 8'–9' ceilings
- Made with 19-gauge stainless steel
- Stainless steel baffle filters and grease tray
- 5-year parts warranty
| Dimensions | 41 ¾" W x 22" D x 13 ¼" H (Height from bottom of range hood to installation holes) |
| Body | Stainless Steel (304) (1mm) |
| Power Rating | 120 V / 60 Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 180 W + (# of Lights × 5W) |
| Motor Input Power | 180 W |
| Motor Revolution | 800 RPM to 1500 RPM (±10%) |
| Levels Of Speed Control | 4 Levels |
| Maximum Airflow | 750 CFM (8") |
| Noise Level (Min/Max) | 0.7 Sones / 6.0 Sones |
| Weight | 53 lbs. - Increase by 4 lbs. every size up |
| Duct Direction | Top Exhaust |
| Filtration Type | Stainless Steel Filters + Grease Trap |
| Duct Type | 8" Round |
| Dishwasher-safe | Yes |
| Light Type | LED |
| Controls | Mechanical Switches with Hidden Design |
| Certifications | cETLus |
| Warranty | 5 Year Parts |
| Specification Sheet |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions Diagram |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Victory Twister 42-Inch 750 CFM Wall Mount Range Hood (Twister-42)
The Victory Twister 42-Inch Wall Mount Range Hood (Twister-42) is a high-performance kitchen ventilation system designed and assembled in Canada. It features a powerful 750 CFM motor with an 8-inch duct and offers a 4-speed mechanical control for flexible operation. Equipped with six dimmable 3000K LED lights, it provides excellent lighting while maintaining quiet operation between 1.0 and 4.5 sones. Its sleek design includes a hidden switch and top vent, along with adjustable chimney covers to fit ceilings from 8 to 9 feet. Durable stainless steel baffle filters and a grease tray ensure easy maintenance, and the product is backed by a 5-year parts warranty for added peace of mind.
Highlights
- Quiet Operation – Enjoy the silence of clean air
- Stainless Baffle Filters – Easy to clean, dishwasher safe
- Lifetime Warranty – Lifetime motor & 5-year parts warranty
- Powerful Internal Blower – Provides up to 750 CFM
Features
- All-Metal Impeller with Lifetime Warranty - Reliable motor with a lifetime warranty – the ultimate choice for long-lasting performance. It’s true that what’s inside matters most.
- Dishwasher Safe Stainless Steel Filters - Discover the advantages of easy-to-clean, dishwasher-safe stainless steel filters. Never replace a filter again.
- Fully Mechanical - Enjoy unbeatable reliability with mechanical rotary knob controls a simpler, less complicated experience.
- Designed & assembled in Canada
- 600 CFM metal blower (750 CFM with an 8" duct)
- 4-speed mechanical control
- 6 dimmable LED lights (3000K)
- 1.0 – 4.5 sones
- Top vent
- Hidden switch design
- Adjustable chimney covers for 8'–9' ceilings
- Made with 19-gauge stainless steel
- Stainless steel baffle filters and grease tray
- 5-year parts warranty
| Dimensions | 41 ¾" W x 22" D x 13 ¼" H (Height from bottom of range hood to installation holes) |
| Body | Stainless Steel (304) (1mm) |
| Power Rating | 120 V / 60 Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 180 W + (# of Lights × 5W) |
| Motor Input Power | 180 W |
| Motor Revolution | 800 RPM to 1500 RPM (±10%) |
| Levels Of Speed Control | 4 Levels |
| Maximum Airflow | 750 CFM (8") |
| Noise Level (Min/Max) | 0.7 Sones / 6.0 Sones |
| Weight | 53 lbs. - Increase by 4 lbs. every size up |
| Duct Direction | Top Exhaust |
| Filtration Type | Stainless Steel Filters + Grease Trap |
| Duct Type | 8" Round |
| Dishwasher-safe | Yes |
| Light Type | LED |
| Controls | Mechanical Switches with Hidden Design |
| Certifications | cETLus |
| Warranty | 5 Year Parts |
| Specification Sheet |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions Diagram |





















