
The Story
Bring a professional quality and performance to your kitchen with the Victory Twister-MAX. Made in Canada, this range hood is made with high quality mechanical switches, an all metal blower and stainless steel filters making it efficient, easy to use and easy to clean. Can be used with a 10" round duct for better performance and a quieter experience. The powerful 1200 CFM blower is perfect for gas ranges and heavy cooking.
The four bright warm dimmable LED lights provide great visibility and the filters are dishwasher safe and reusable, making them easy to clean. This range hoods 24" depth also provides great coverage over your burners making it more effective at capturing harmful smoke and odors.
Highlights
- Quiet Operation – Enjoy the silence of clean air
- Stainless Baffle Filters – Easy to clean, dishwasher safe
- Lifetime Warranty – Lifetime motor & 5 year parts
- Powerful Internal Blower – Up to 1200 CFM
Features:
- All-Metal Impellers with LIFETIME Warranty – Reliable motor with a Lifetime Warranty. The ultimate choice for long-lasting performance. It’s true that what’s inside matters most.
- Dishwasher Safe Stainless Steel Filters – Discover the advantages of Easy-to-Clean, Dishwasher Safe stainless steel filters. Never replace a filter again.
- Fully Mechanical – Enjoy Unbeatable Reliability with mechanical rotary knob controls. A simpler, less complicated experience.
- Assembled in Canada
- 1200CFM with a 10" Duct
- Top Vented
- 4 Speed Mechanical Rotary Switch
- Six Dimmable LED Lights (3000K)
- 1.5 - 7 Sones
- Hidden Switch Design
- Adjustable Chimney Covers for 8'-9' Ceilings
- Made with 19 Gauge Stainless Steel
- Stainless Steel Baffle Filters and Grease Tray
- Five Year Parts Warranty
| Dimensions | 41 ½ " W x 24" D x 18" H (Height from bottom of range hood to installation holes) |
| Body | Stainless Steel (304) (1mm) for less noise |
| Power Rating | 120V/60Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 300 W + (# of Lights × 5W) |
| Motor Input Power | 300 W |
| Motor Revolution | 800 RPM to 1300 RPM (±10%) |
| Levels Of Speed Control | 4 Levels |
| Maximum Airflow | 1200 CFM (10") |
| Noise Level (Min/Max) | 1.2 Sones / 6.6 Sones |
| Weight | 80 lbs. - Increase by 5 lbs. every size up |
| Ceiling Height | 8' to 9' standard (extensions available) |
| Duct Direction | Top Exhaust |
| Filtration Type | Stainless Steel Filter + Grease Trap |
| Duct Type | 10" Round |
| Dishwasher-safe | Yes |
| Light | LED |
| Controls | Mechanical Switches with Hidden Design |
| Certifications | cETLus |
| Warranty | 5 Year Parts |
| Specification Sheet |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions Diagram |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Bring a professional quality and performance to your kitchen with the Victory Twister-MAX. Made in Canada, this range hood is made with high quality mechanical switches, an all metal blower and stainless steel filters making it efficient, easy to use and easy to clean. Can be used with a 10" round duct for better performance and a quieter experience. The powerful 1200 CFM blower is perfect for gas ranges and heavy cooking.
The four bright warm dimmable LED lights provide great visibility and the filters are dishwasher safe and reusable, making them easy to clean. This range hoods 24" depth also provides great coverage over your burners making it more effective at capturing harmful smoke and odors.
Highlights
- Quiet Operation – Enjoy the silence of clean air
- Stainless Baffle Filters – Easy to clean, dishwasher safe
- Lifetime Warranty – Lifetime motor & 5 year parts
- Powerful Internal Blower – Up to 1200 CFM
Features:
- All-Metal Impellers with LIFETIME Warranty – Reliable motor with a Lifetime Warranty. The ultimate choice for long-lasting performance. It’s true that what’s inside matters most.
- Dishwasher Safe Stainless Steel Filters – Discover the advantages of Easy-to-Clean, Dishwasher Safe stainless steel filters. Never replace a filter again.
- Fully Mechanical – Enjoy Unbeatable Reliability with mechanical rotary knob controls. A simpler, less complicated experience.
- Assembled in Canada
- 1200CFM with a 10" Duct
- Top Vented
- 4 Speed Mechanical Rotary Switch
- Six Dimmable LED Lights (3000K)
- 1.5 - 7 Sones
- Hidden Switch Design
- Adjustable Chimney Covers for 8'-9' Ceilings
- Made with 19 Gauge Stainless Steel
- Stainless Steel Baffle Filters and Grease Tray
- Five Year Parts Warranty
| Dimensions | 41 ½ " W x 24" D x 18" H (Height from bottom of range hood to installation holes) |
| Body | Stainless Steel (304) (1mm) for less noise |
| Power Rating | 120V/60Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 300 W + (# of Lights × 5W) |
| Motor Input Power | 300 W |
| Motor Revolution | 800 RPM to 1300 RPM (±10%) |
| Levels Of Speed Control | 4 Levels |
| Maximum Airflow | 1200 CFM (10") |
| Noise Level (Min/Max) | 1.2 Sones / 6.6 Sones |
| Weight | 80 lbs. - Increase by 5 lbs. every size up |
| Ceiling Height | 8' to 9' standard (extensions available) |
| Duct Direction | Top Exhaust |
| Filtration Type | Stainless Steel Filter + Grease Trap |
| Duct Type | 10" Round |
| Dishwasher-safe | Yes |
| Light | LED |
| Controls | Mechanical Switches with Hidden Design |
| Certifications | cETLus |
| Warranty | 5 Year Parts |
| Specification Sheet |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions Diagram |





















