
ZLINE Autograph Edition 36-Inch 19.8 Cu. Ft. Built-In Bottom Freezer Refrigerator with Water Dispenser and Ice Maker in Panel Ready with Polished Gold Accents (RBITZ-36-G)
ZLINE Autograph Edition 36-Inch 19.8 Cu. Ft. Built-In Bottom Freezer Refrigerator with Water Dispenser and Ice Maker in Panel Ready with Polished Gold Accents (RBITZ-36-G)
The Story
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 36 in. 19.8 cu. ft. Panel Ready Built-In Bottom Freezer Refrigerator with Water Dispenser and Ice Maker with Polished Gold Accents (RBITZ-36-G) provides the ultimate upgrade to the center of your home by pairing premium dual cooling technology with enhanced storage capacity for multiple grocery items. Achieve ZLINE Attainable Luxury excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s cooling and freezing capability.
Features
- Autograph Edition Series - Enjoy a timeless look with 2 luxurious Polished Gold accent handles, giving your built-in refrigerator an elegant, unmatched style
- Panel Ready Built-In Design - Create a custom look in your kitchen with a true flush installation with your own custom panels paired with Polished Gold handles to create a seamless look
- Flex Drawer - A specialty flex drawer features 4 set temperature options between 30° F and 41° F, perfect for chilling wines, specialty meats, and other items for any occasion
- Spacious Storage - Comfortably organize multiple grocery items inside a 14.2 cu. ft. refrigeration compartment and 5.6 cu. ft. freezer compartment — totaling 19.8 cu. ft. of interior capacity
- Bright White Interior - Achieve ZLINE Attainable Luxury excellence by pairing best-in-class freshness with Bright White interior units featuring exceptional dual cooling technology
- Digital ChillControl - An ergonomic LED display allows you to quickly change temperatures and navigate menu options to change the appliance to vacation, sabbath, or eco modes
- Adjustable Temperatures - Create the perfect cooling environment with fridge temperatures ranging from 35° F to 46° F and freezer temperatures ranging from -11° F to 5° F
- Water Dispenser and Ice Maker - Deliver fresh, filtered water discreetly from a water dispenser in the fridge and produce up to 4 pounds of daily ice with an automatic ice maker in the freezer
- Soft-Shut Technology - Smooth-closing fridge drawers seamlessly open and close ensuring heavily used components are enjoyed for years to come
- LED Illumination - Easily spot items inside the fridge thanks to cool white LED interior lights along the walls and ceiling that illuminate when you open the door
- Full-Width Pantry Drawer - A full-width pantry drawer provides substantial storage for fruits, vegetables, and other food items you want to keep fresher longer
- Adjustable Shelves and Bins - Easily store larger items with 3 spill-resistant glass shelves and 3 door bins in the fridge, as well as 2 full-extension drawers in the freezer
- Super Cool and Super Freeze Modes - Save time and quickly chill food with unique functions that automatically set the fridge temperature to 35° F and freezer to -12° F
- Dual Cooling - Separate fridge and freezer cooling systems ensure air and odors are not mixed between compartments and provide fast and efficient cooling
- Water Filter Included - A simple-to-replace filter that eliminates impurities for crystal-clear drinking water is conveniently located in the fridge compartment
- Warranty - 2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only sealed system warranty
- Additional Assembly Required - This refrigerator and handles will ship in multiple boxes, requiring assembly upon installation
| Product Dimensions (in.) | 35.75 in. W x 23.3125 in. D x 83.5 in. H |
| Cutout Dimensions (in.) | 36.1875 in. W x 25 in. D x 84 in. H |
| Product Weight (lbs) | 365 |
| Base Finish | White Exterior |
| Interior Finish | White Interior with Stainless Steel Back Panel |
| Ice Maker | Yes |
| Water Dispenser | Yes |
| Flow Rate for Water Dispenser | 0.5 GPM |
| Water Filter | NSF. ANSI 42 |
| Capacity | 19.8 cu. ft. |
| Fridge Capacity | 14.2 cu. ft. |
| Freezer Capacity | 5.6 cu. ft. |
| Flex Drawer Capacity | 1.1 cu. ft. |
| Decibels | 43 dBA |
| Dedicated Circuit | 15A |
| Rated Current (Amps) | 3A |
| ENERGYSTAR | Yes |
| Energy Consumption | 590 kWh/year |
| Estimated Yearly Energy Cost | 71 |
| Door Alarm | Yes |
| Mount Type | Full Size Built-in |
| Depth Type | Door Style |
| Single Door (Reversible Hinge) | 2 |
| Freezer Door Style | Pull-Out Drawer |
| Door Bins | 3 |
| Number of Fridge Shelves | 3 |
| Ice Maker Type | Automatic |
| Ice Amount per Day (lbs.) | 3.9 lbs |
| Ice Tray Storage (lbs.) | 8.4 lbs |
| Ice/Water Dispenser Location | Internal |
| Replacement Filter Model Number | RBIV-205A |
| Lights | 4 LED (3 fridge, 1 freezer) |
| Warranty | Manufacturing Warranty - 2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only for sealed system |
| Certifications | ETL Listed, Energy Star Certified, AB100 (also known as NSF or ANSI 61) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 36 in. 19.8 cu. ft. Panel Ready Built-In Bottom Freezer Refrigerator with Water Dispenser and Ice Maker with Polished Gold Accents (RBITZ-36-G) provides the ultimate upgrade to the center of your home by pairing premium dual cooling technology with enhanced storage capacity for multiple grocery items. Achieve ZLINE Attainable Luxury excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s cooling and freezing capability.
Features
- Autograph Edition Series - Enjoy a timeless look with 2 luxurious Polished Gold accent handles, giving your built-in refrigerator an elegant, unmatched style
- Panel Ready Built-In Design - Create a custom look in your kitchen with a true flush installation with your own custom panels paired with Polished Gold handles to create a seamless look
- Flex Drawer - A specialty flex drawer features 4 set temperature options between 30° F and 41° F, perfect for chilling wines, specialty meats, and other items for any occasion
- Spacious Storage - Comfortably organize multiple grocery items inside a 14.2 cu. ft. refrigeration compartment and 5.6 cu. ft. freezer compartment — totaling 19.8 cu. ft. of interior capacity
- Bright White Interior - Achieve ZLINE Attainable Luxury excellence by pairing best-in-class freshness with Bright White interior units featuring exceptional dual cooling technology
- Digital ChillControl - An ergonomic LED display allows you to quickly change temperatures and navigate menu options to change the appliance to vacation, sabbath, or eco modes
- Adjustable Temperatures - Create the perfect cooling environment with fridge temperatures ranging from 35° F to 46° F and freezer temperatures ranging from -11° F to 5° F
- Water Dispenser and Ice Maker - Deliver fresh, filtered water discreetly from a water dispenser in the fridge and produce up to 4 pounds of daily ice with an automatic ice maker in the freezer
- Soft-Shut Technology - Smooth-closing fridge drawers seamlessly open and close ensuring heavily used components are enjoyed for years to come
- LED Illumination - Easily spot items inside the fridge thanks to cool white LED interior lights along the walls and ceiling that illuminate when you open the door
- Full-Width Pantry Drawer - A full-width pantry drawer provides substantial storage for fruits, vegetables, and other food items you want to keep fresher longer
- Adjustable Shelves and Bins - Easily store larger items with 3 spill-resistant glass shelves and 3 door bins in the fridge, as well as 2 full-extension drawers in the freezer
- Super Cool and Super Freeze Modes - Save time and quickly chill food with unique functions that automatically set the fridge temperature to 35° F and freezer to -12° F
- Dual Cooling - Separate fridge and freezer cooling systems ensure air and odors are not mixed between compartments and provide fast and efficient cooling
- Water Filter Included - A simple-to-replace filter that eliminates impurities for crystal-clear drinking water is conveniently located in the fridge compartment
- Warranty - 2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only sealed system warranty
- Additional Assembly Required - This refrigerator and handles will ship in multiple boxes, requiring assembly upon installation
| Product Dimensions (in.) | 35.75 in. W x 23.3125 in. D x 83.5 in. H |
| Cutout Dimensions (in.) | 36.1875 in. W x 25 in. D x 84 in. H |
| Product Weight (lbs) | 365 |
| Base Finish | White Exterior |
| Interior Finish | White Interior with Stainless Steel Back Panel |
| Ice Maker | Yes |
| Water Dispenser | Yes |
| Flow Rate for Water Dispenser | 0.5 GPM |
| Water Filter | NSF. ANSI 42 |
| Capacity | 19.8 cu. ft. |
| Fridge Capacity | 14.2 cu. ft. |
| Freezer Capacity | 5.6 cu. ft. |
| Flex Drawer Capacity | 1.1 cu. ft. |
| Decibels | 43 dBA |
| Dedicated Circuit | 15A |
| Rated Current (Amps) | 3A |
| ENERGYSTAR | Yes |
| Energy Consumption | 590 kWh/year |
| Estimated Yearly Energy Cost | 71 |
| Door Alarm | Yes |
| Mount Type | Full Size Built-in |
| Depth Type | Door Style |
| Single Door (Reversible Hinge) | 2 |
| Freezer Door Style | Pull-Out Drawer |
| Door Bins | 3 |
| Number of Fridge Shelves | 3 |
| Ice Maker Type | Automatic |
| Ice Amount per Day (lbs.) | 3.9 lbs |
| Ice Tray Storage (lbs.) | 8.4 lbs |
| Ice/Water Dispenser Location | Internal |
| Replacement Filter Model Number | RBIV-205A |
| Lights | 4 LED (3 fridge, 1 freezer) |
| Warranty | Manufacturing Warranty - 2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only for sealed system |
| Certifications | ETL Listed, Energy Star Certified, AB100 (also known as NSF or ANSI 61) |























