
Original: $79.00
-65%$79.00
$27.65The Story
Features
- Farmhouse-Style 3-Light Pendant: Features a unique farmhouse style with 3 lights at different heights.
- Golden Iron & Hemp Shade: Golden iron frame paired with natural-textured hemp paper rope shades.
- Certified & Warranted: Comes with lighting unit, manual, backed by FCC certification and 2-year lighting warranty.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Length*Width*Height | 15.2"*15.2"*55.1" |
| Weight | 1.57 kg |
| Wire Length | 51" |
| Canopy Length | 9.84" |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Finish Family | Golden |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Pendant Lighting |
| Location | Dry location |
| Room |
Dining Room, Living Room, Bedroom
|
| Bulb Included | No |
| Light Type | E26 |
| Number of Bulbs | 3 |
| Light Max Power | 60W |
| Dimmable | No |
| Shade Material | Hemp paper rope |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications | FCC |
| Lighting Warranty | 2-years |
| D3016 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features
- Farmhouse-Style 3-Light Pendant: Features a unique farmhouse style with 3 lights at different heights.
- Golden Iron & Hemp Shade: Golden iron frame paired with natural-textured hemp paper rope shades.
- Certified & Warranted: Comes with lighting unit, manual, backed by FCC certification and 2-year lighting warranty.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Length*Width*Height | 15.2"*15.2"*55.1" |
| Weight | 1.57 kg |
| Wire Length | 51" |
| Canopy Length | 9.84" |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Finish Family | Golden |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Pendant Lighting |
| Location | Dry location |
| Room |
Dining Room, Living Room, Bedroom
|
| Bulb Included | No |
| Light Type | E26 |
| Number of Bulbs | 3 |
| Light Max Power | 60W |
| Dimmable | No |
| Shade Material | Hemp paper rope |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications | FCC |
| Lighting Warranty | 2-years |
| D3016 Installation Manual |





















