
Original: $39.00
-65%$39.00
$13.65The Story
Features
- Farmhouse Style: Features a warm golden finish for classic farmhouse appeal. Combines a natural hemp rope shade with a durable iron structure.
-
Compact Wall Mount: 9.3"x7.3"x9.9" Designed for dry indoor locations like bedrooms, living rooms, or bathrooms.
- Certified & Warranty: Backed by FCC certification and a 2-year lighting warranty for peace of mind.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Length*Width*Height | 9.3"*7.3"*9.9" |
| Weight | 0.49 kg |
| Canopy Size | 4.72" |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Finish Family | Golden |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Wall Light |
| Location | Dry location |
| Room |
Bedroom, Living Room, Bathroom
|
| Bulb Included | No |
| Light Type | E26 |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 60W |
| Dimmable | No |
| Shade Material | Hemp paper rope |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications | FCC |
| Lighting Warranty | 2-years |
| W3002 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features
- Farmhouse Style: Features a warm golden finish for classic farmhouse appeal. Combines a natural hemp rope shade with a durable iron structure.
-
Compact Wall Mount: 9.3"x7.3"x9.9" Designed for dry indoor locations like bedrooms, living rooms, or bathrooms.
- Certified & Warranty: Backed by FCC certification and a 2-year lighting warranty for peace of mind.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Length*Width*Height | 9.3"*7.3"*9.9" |
| Weight | 0.49 kg |
| Canopy Size | 4.72" |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Finish Family | Golden |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Wall Light |
| Location | Dry location |
| Room |
Bedroom, Living Room, Bathroom
|
| Bulb Included | No |
| Light Type | E26 |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 60W |
| Dimmable | No |
| Shade Material | Hemp paper rope |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications | FCC |
| Lighting Warranty | 2-years |
| W3002 Installation Manual |





















