
The Story
Features
- Farmhouse Style: Features a classic farmhouse design with a warm golden iron finish. Combines a durable iron frame with a natural woven hemp paper rope shade for rustic texture.
- Certified & Warranty: Backed by FCC certification and a 2-year lighting warranty for peace of mind.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Length*Width*Height | 7.3"*7.3"*55.1" |
| Weight | 0.82 kg |
| Rod Length | 49.3" |
| Canopy Length | 4.72" |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Finish Family | Golden |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Pendant Lighting |
| Location | Dry location |
| Room |
Dining room, Living Room, Bedroom
|
| Bulb Included | No |
| Light Type | E26 |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 60W |
| Dimmable | No |
| Shade Material | Hemp paper rope |
| Certifications | FCC |
| Lighting Warranty | 2 years |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| D3017 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features
- Farmhouse Style: Features a classic farmhouse design with a warm golden iron finish. Combines a durable iron frame with a natural woven hemp paper rope shade for rustic texture.
- Certified & Warranty: Backed by FCC certification and a 2-year lighting warranty for peace of mind.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Length*Width*Height | 7.3"*7.3"*55.1" |
| Weight | 0.82 kg |
| Rod Length | 49.3" |
| Canopy Length | 4.72" |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Finish Family | Golden |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Pendant Lighting |
| Location | Dry location |
| Room |
Dining room, Living Room, Bedroom
|
| Bulb Included | No |
| Light Type | E26 |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 60W |
| Dimmable | No |
| Shade Material | Hemp paper rope |
| Certifications | FCC |
| Lighting Warranty | 2 years |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| D3017 Installation Manual |





















