
The Story
Introducing our innovative ceiling mount range hood, the Victory Horizon. Meticulously designed to seamlessly integrate into your open-concept kitchens while delivering unparalleled performance and aesthetic elegance. Finally, a reliable and powerful ceiling mount range hood!
Made in Canada with precision engineering, this ceiling mount range hood redefines the standards of modern kitchen ventilation. With its sleek, minimalist design, the Victory Horizon ceiling mount range hood effortlessly blends into any contemporary kitchen space by installing between ceiling joists so no reframing is necessary. With it's powerful 900 CFM blower, this ceiling mount range hood provides unobtrusive yet powerful ventilation.
Looking for the perfect ceiling mount range hood? Choose VICTORY Horizon.
Highlights
- Quiet Operation – Enjoy the silence of clean air
- Replaceable Filters – Easy to replace filters
- Lifetime Warranty – Lifetime motor & 5 year parts
- High CFM Blower – Up to 900 CFM
Features
- Sleek Sound Dampening Door + Mesh Filters – Features a sleek, sound-dampening door panel that conceals washable aluminum mesh filters. Provides excellent grease filtration without sacrificing aesthetics.
- Powerful 900 CFM Double Blower with Lifetime Warranty – Equipped with a 900 CFM all-metal blower and impellers, this unit offers exceptional reliability and comes with a lifetime warranty. Requires an 8-inch duct size.
- Smart Innovative Design – Fits between 16" on-center joists for easy and efficient installation, tailored for modern kitchens.
- Made in Canada by VICTORY
- Installs between joists (16" on center)
- Complete Flush-Mount with Flush Panel Door
- 900 CFM Double Blower
- 8" Round Duct
- Top Vent
- 1.5 - 6 Sones (Lowest to Highest)
- 4 Speeds
- Includes Double Wall Switch for Motor + Lights
- Bright Dimmable LED Lights
- 304 Brushed Stainless Steel Finish
- Made with 19 Gauge Stainless Steel
- Washable Mesh Filters and Stainless Steel Door Cover
- 5 Year Parts Warranty
- Lifetime Motor Warranty
| Dimensionss | 41" W x 15 1/2" D |
| Body | Stainless Steel (304) (1mm) or Powder-coat |
| Power Rating | 120 V / 60 Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 240 W + (# of Lights x 5W) |
| Motor Input Power | 240W (120W + 120W) |
| Motor Revolution | 800 RPM to 1300 RPM (±10%) |
| Levels Of Speed Control | 4 Levels |
| Maximum Airflow | 900 CFM (optional 600 CFM) |
| Noise Level (Min/Max) | 1.0 Sone / 6.0 Sone |
| Weight | 50 lbs. |
| Max Distance From The Stove | 60" |
| Duct Direction | Top Exhaust |
| Filtration | Aluminum Filters |
| Duct Type | 8" Round |
| Dishwasher-safe | No |
| Light Type | 4 Powerful LEDs (optional) |
| Certifications | cETLus |
| Warranty | 5 Year Parts |
| Specification Sheet |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions Diagram |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Introducing our innovative ceiling mount range hood, the Victory Horizon. Meticulously designed to seamlessly integrate into your open-concept kitchens while delivering unparalleled performance and aesthetic elegance. Finally, a reliable and powerful ceiling mount range hood!
Made in Canada with precision engineering, this ceiling mount range hood redefines the standards of modern kitchen ventilation. With its sleek, minimalist design, the Victory Horizon ceiling mount range hood effortlessly blends into any contemporary kitchen space by installing between ceiling joists so no reframing is necessary. With it's powerful 900 CFM blower, this ceiling mount range hood provides unobtrusive yet powerful ventilation.
Looking for the perfect ceiling mount range hood? Choose VICTORY Horizon.
Highlights
- Quiet Operation – Enjoy the silence of clean air
- Replaceable Filters – Easy to replace filters
- Lifetime Warranty – Lifetime motor & 5 year parts
- High CFM Blower – Up to 900 CFM
Features
- Sleek Sound Dampening Door + Mesh Filters – Features a sleek, sound-dampening door panel that conceals washable aluminum mesh filters. Provides excellent grease filtration without sacrificing aesthetics.
- Powerful 900 CFM Double Blower with Lifetime Warranty – Equipped with a 900 CFM all-metal blower and impellers, this unit offers exceptional reliability and comes with a lifetime warranty. Requires an 8-inch duct size.
- Smart Innovative Design – Fits between 16" on-center joists for easy and efficient installation, tailored for modern kitchens.
- Made in Canada by VICTORY
- Installs between joists (16" on center)
- Complete Flush-Mount with Flush Panel Door
- 900 CFM Double Blower
- 8" Round Duct
- Top Vent
- 1.5 - 6 Sones (Lowest to Highest)
- 4 Speeds
- Includes Double Wall Switch for Motor + Lights
- Bright Dimmable LED Lights
- 304 Brushed Stainless Steel Finish
- Made with 19 Gauge Stainless Steel
- Washable Mesh Filters and Stainless Steel Door Cover
- 5 Year Parts Warranty
- Lifetime Motor Warranty
| Dimensionss | 41" W x 15 1/2" D |
| Body | Stainless Steel (304) (1mm) or Powder-coat |
| Power Rating | 120 V / 60 Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 240 W + (# of Lights x 5W) |
| Motor Input Power | 240W (120W + 120W) |
| Motor Revolution | 800 RPM to 1300 RPM (±10%) |
| Levels Of Speed Control | 4 Levels |
| Maximum Airflow | 900 CFM (optional 600 CFM) |
| Noise Level (Min/Max) | 1.0 Sone / 6.0 Sone |
| Weight | 50 lbs. |
| Max Distance From The Stove | 60" |
| Duct Direction | Top Exhaust |
| Filtration | Aluminum Filters |
| Duct Type | 8" Round |
| Dishwasher-safe | No |
| Light Type | 4 Powerful LEDs (optional) |
| Certifications | cETLus |
| Warranty | 5 Year Parts |
| Specification Sheet |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions Diagram |













