
The Story
Our wireless flush ceiling mount range hood is Bluetooth enabled. The Sunset wireless flush ceiling mount range hood from Victory Range Hoods is Made in Canada. This wireless flush ceiling mount range hood can be installed between the joists. No reframing necessary. The Victory Sunset is a reliable ceiling range hood with a powerful blower and bright LED lights. It is a great island cooker hood.
Highlights
-
Quiet Operation – Enjoy the silence of clean air
-
Replaceable Filters – Easy to replace filters
-
Lifetime Warranty – Lifetime motor & 5 year parts
- Flexible Exhaust Direction - Side or Top Exhaust
Features
- All-Metal Impeller with LIFETIME Warranty – Reliable motor with a Lifetime Warranty. The ultimate choice for long-lasting performance. It’s true that what’s inside matters most.
- Wall Switch with Magnetic Glass Plate – Dependable Wall Switch Controls with a sleek minimalist design. Enjoy the gratifying tactile 'click' with every rotation of the knob. The Touch Light Dimmer adds a unique and satisfying experience.
- Smart Innovative Design – One of a kind, the Victory Sunset fits between 16" on center joists, enabling easier and more streamlined installation.
- Installs between joists (16" on center)
- 600 CFM Internal Blower
- 6" Duct Size
- Dimmable 3000K LED Lights (Optional)
- Comes with a Premium Glass Wall Switch
- 1 - 6 Sones (Low/High)
- Matte White Powder-Coat Finish
- Washable Mesh Filters and Stainless Steel Door Cover
- 5 Year Parts Warranty
- Lifetime Motor Warranty
| Dimensions | 38 ½" W x 19 ½" D |
| Body | Stainless Steel (304) (1mm) |
| Power Rating | 120 V / 60 Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 300 W + (# of Lights × 5W) |
| Motor Input Power | 300 W |
| Motor Revolution | 800 RPM to 1850 RPM (±10%) |
| Levels Of Speed Control | 4 Levels |
| Maximum Airflow | 600 CFM |
| Noise Level (Min/Max) | 1.0 Sone / 6.0 Sone |
| Weight | 40 lbs. |
| Max Distance From The Stove | 60" |
| Duct Direction | Side or Top Exhaust - Can be changed during installation |
| Filtration | 3 Aluminum Filters |
| Duct Type | 6" Round |
| Dishwasher-safe | No |
| Light Type | LEDs |
| Certifications | cETLus |
| Warranty | 5 Year Parts |
| Specification Sheet |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions Diagram |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Our wireless flush ceiling mount range hood is Bluetooth enabled. The Sunset wireless flush ceiling mount range hood from Victory Range Hoods is Made in Canada. This wireless flush ceiling mount range hood can be installed between the joists. No reframing necessary. The Victory Sunset is a reliable ceiling range hood with a powerful blower and bright LED lights. It is a great island cooker hood.
Highlights
-
Quiet Operation – Enjoy the silence of clean air
-
Replaceable Filters – Easy to replace filters
-
Lifetime Warranty – Lifetime motor & 5 year parts
- Flexible Exhaust Direction - Side or Top Exhaust
Features
- All-Metal Impeller with LIFETIME Warranty – Reliable motor with a Lifetime Warranty. The ultimate choice for long-lasting performance. It’s true that what’s inside matters most.
- Wall Switch with Magnetic Glass Plate – Dependable Wall Switch Controls with a sleek minimalist design. Enjoy the gratifying tactile 'click' with every rotation of the knob. The Touch Light Dimmer adds a unique and satisfying experience.
- Smart Innovative Design – One of a kind, the Victory Sunset fits between 16" on center joists, enabling easier and more streamlined installation.
- Installs between joists (16" on center)
- 600 CFM Internal Blower
- 6" Duct Size
- Dimmable 3000K LED Lights (Optional)
- Comes with a Premium Glass Wall Switch
- 1 - 6 Sones (Low/High)
- Matte White Powder-Coat Finish
- Washable Mesh Filters and Stainless Steel Door Cover
- 5 Year Parts Warranty
- Lifetime Motor Warranty
| Dimensions | 38 ½" W x 19 ½" D |
| Body | Stainless Steel (304) (1mm) |
| Power Rating | 120 V / 60 Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 300 W + (# of Lights × 5W) |
| Motor Input Power | 300 W |
| Motor Revolution | 800 RPM to 1850 RPM (±10%) |
| Levels Of Speed Control | 4 Levels |
| Maximum Airflow | 600 CFM |
| Noise Level (Min/Max) | 1.0 Sone / 6.0 Sone |
| Weight | 40 lbs. |
| Max Distance From The Stove | 60" |
| Duct Direction | Side or Top Exhaust - Can be changed during installation |
| Filtration | 3 Aluminum Filters |
| Duct Type | 6" Round |
| Dishwasher-safe | No |
| Light Type | LEDs |
| Certifications | cETLus |
| Warranty | 5 Year Parts |
| Specification Sheet |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions Diagram |













