
Original: $1,874.00
-65%$1,874.00
$655.90The Story
Victory Sunset 38.5-Inch 600 CFM Wireless Flush Ceiling Range Hood in Matte Black (Sunset-B-BK)
Our wireless flush ceiling mount range hood is Bluetooth enabled. The Sunset wireless flush ceiling mount range hood from Victory Range Hoods is Made in Canada. This wireless flush ceiling mount range hood can be installed between the joists. No reframing necessary. The Victory Sunset is a reliable ceiling range hood with a powerful blower and bright LED lights. It is a great island cooker hood.
Highlights
- Quiet Operation - Enjoy the silence of clean air
- Replaceable Filters - Easy to replace filters
- Lifetime Warranty - Lifetime motor & 5 year parts
- Flexible Exhaust Direction - Side or Top Exhaust
Features
- All-Metal Impeller with LIFETIME Warranty - Reliable motor with a Lifetime Warranty: The Ultimate Choice for Long-lasting Performance. It's true that what's inside matters most.
- Dependable Wall Switch Controls boasting a sleek minimalist design. Enjoy the gratifying tactile 'click' with every rotation of the knob. The Touch Light Dimmer also delivers a unique and satisfying experience.
- Smart Innovative Design - One of a kind, the Victory Sunset fits between 16" on center joists, for an easier and more streamlined installation.
- Made in Canada by VICTORY
- Installs between joists (16" on center)
- 600 CFM Internal Blower
- 6" Duct Size
- Dimmable 3000K LED Lights (Optional)
- Comes with a Premium Glass Wall Switch
- 1-6 Sones (Low/High)
- Matte Black Powder-coat Finish
- Washable Mesh Filters and Stainless Steel Door Cover
5 Year Parts Warranty - Lifetime Motor Warranty
| Overall Dimensions | 38-1/2" (W) x 19-1/2" (D) |
| Cut-out Dimensions | 31-3/4" (W) x 12-3/4" (D) |
| Body | Stainless Steel (304) (1mm) |
| Power Rating | 120 V / 60 Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 160 W + (# of Lights x 5W) |
| Motor Input Power | 160 W |
| Motor Revolution | 800 RPM to 1500 RPM (±10%) |
| Levels Of Speed Control | 4 Levels |
| Maximum Airflow | 600 CFM |
| Noise Level (Min/Max) | 0.4 Sones / 6.5 sones |
| Weight | 55 lbs. - Increase by 5 lbs. every size up |
| Ceiling Height | 8' to 9' standard (extensions avail.) |
| Duct Direction | Top Exhaust |
| Filtration Type | Stainless Steel Filters + Grease Trap |
| Duct Type | 6" Round |
| Dishwasher-safe | Yes |
| Light Type | LED |
| Controls | Mechanical Switches with Hidden Design |
| Specification Sheet |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions Diagram |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Victory Sunset 38.5-Inch 600 CFM Wireless Flush Ceiling Range Hood in Matte Black (Sunset-B-BK)
Our wireless flush ceiling mount range hood is Bluetooth enabled. The Sunset wireless flush ceiling mount range hood from Victory Range Hoods is Made in Canada. This wireless flush ceiling mount range hood can be installed between the joists. No reframing necessary. The Victory Sunset is a reliable ceiling range hood with a powerful blower and bright LED lights. It is a great island cooker hood.
Highlights
- Quiet Operation - Enjoy the silence of clean air
- Replaceable Filters - Easy to replace filters
- Lifetime Warranty - Lifetime motor & 5 year parts
- Flexible Exhaust Direction - Side or Top Exhaust
Features
- All-Metal Impeller with LIFETIME Warranty - Reliable motor with a Lifetime Warranty: The Ultimate Choice for Long-lasting Performance. It's true that what's inside matters most.
- Dependable Wall Switch Controls boasting a sleek minimalist design. Enjoy the gratifying tactile 'click' with every rotation of the knob. The Touch Light Dimmer also delivers a unique and satisfying experience.
- Smart Innovative Design - One of a kind, the Victory Sunset fits between 16" on center joists, for an easier and more streamlined installation.
- Made in Canada by VICTORY
- Installs between joists (16" on center)
- 600 CFM Internal Blower
- 6" Duct Size
- Dimmable 3000K LED Lights (Optional)
- Comes with a Premium Glass Wall Switch
- 1-6 Sones (Low/High)
- Matte Black Powder-coat Finish
- Washable Mesh Filters and Stainless Steel Door Cover
5 Year Parts Warranty - Lifetime Motor Warranty
| Overall Dimensions | 38-1/2" (W) x 19-1/2" (D) |
| Cut-out Dimensions | 31-3/4" (W) x 12-3/4" (D) |
| Body | Stainless Steel (304) (1mm) |
| Power Rating | 120 V / 60 Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 160 W + (# of Lights x 5W) |
| Motor Input Power | 160 W |
| Motor Revolution | 800 RPM to 1500 RPM (±10%) |
| Levels Of Speed Control | 4 Levels |
| Maximum Airflow | 600 CFM |
| Noise Level (Min/Max) | 0.4 Sones / 6.5 sones |
| Weight | 55 lbs. - Increase by 5 lbs. every size up |
| Ceiling Height | 8' to 9' standard (extensions avail.) |
| Duct Direction | Top Exhaust |
| Filtration Type | Stainless Steel Filters + Grease Trap |
| Duct Type | 6" Round |
| Dishwasher-safe | Yes |
| Light Type | LED |
| Controls | Mechanical Switches with Hidden Design |
| Specification Sheet |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions Diagram |













