
Original: $4,774.00
-65%$4,774.00
$1,670.90The Story
The MRCOOL® VersaPro® Series 42K Package Heat Pump is engineered to handle demanding year-round climate control in a single, compact unit. Offering strong summer cooling and powerful winter heating, it delivers efficiency, durability, and quiet performance—perfect for homeowners seeking a dependable HVAC upgrade.
With a 13.4 SEER2 rating, the VersaPro® 42K helps lower energy costs and reduce environmental impact. It uses R-454B refrigerant, which provides excellent heating and cooling efficiency with a much lower global warming potential than older refrigerants. The system’s power-painted galvanized steel cabinet shields components from weather and corrosion, while its horizontal discharge design allows quieter operation—ideal for residential properties with space or noise restrictions. Inside, aluminum tubing and fin coils enhance heat transfer and offer better corrosion resistance than copper, reducing maintenance needs and extending service life. A high-efficiency full series compressor and PSC blower motor ensure optimal airflow, consistent comfort, and lower operating costs.
Built-in safety features guard against pressure extremes and coil temperature fluctuations. With a 10-year limited parts warranty and 10-year compressor warranty when registered, the MRCOOL® VersaPro® 42K delivers reliable performance, energy efficiency, and long-lasting comfort—season after season.
| Net Dimensions (Inch) | 58.5 D x 33.06 H x 42.06 W |
| Net Weight (Lbs) | 454 |
| SEER2 | 13.4 |
| EER2 | 11.2 |
| HSPF2-4 | 6.7 |
| CFM | 1430 |
| Tonnage | 3.5 |
| Cooling Capacity (BTU) | 40,500 |
| Heating Capacity (BTU) | 40,500 |
| Voltage (V) | 208/230 |
| Phase | 1 |
| Cycle | 60 |
| Max Fuse Breaker (A) | 40 |
| Min Circuit Ampacity (A) | 29.9 |
| Color | Grey |
| Rated Load | 19.9 |
| Full Load | 96 |
| Refrigerant Type | R-454B |
| Refrigerant Volume (Oz) | 95 |
| Decibel Rating (Dba) | 80 |
| Inverter | No |
| Min Ambient Cool (F) | 32 |
| Min Ambient Heat (F) | -0.4 |
| Drain Connection Size | 3/4 |
| Control Type | 24V Thermostat |
| Compressor Motor Type | Scroll |
| Condenser Fan Motor Type | ECM |
| Condenser Fan Motor Hp | 1/3 |
| Blower Motor Type | PSC |
| Blower Motor Hp | 1/4 |
| Blower Motor Speeds | 3 |
| Metering Device | Piston |
| Auxiliary Heater Included | No |
| Auxiliary Heater Available | Yes |
| Auxiliary Heater Sizes | 5 KW / 7.5 KW / 10 KW / 15 KW / 20 KW |
| UL Listed | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| ETL Listed | Yes |
| AHRI Certified | Yes |
| Registered Warranty | 10 Year Parts, 10 Year Compressor |
| Base Warranty | 5 Year Parts, 5 Year Compressor |
| Registered Parts Warranty | 10 Year Parts |
| Base Parts Warranty | 5 Year Parts |
| Registered Compressor Warranty | 10 Year Compressor |
| Base Compressor Warranty | 5 Year Compressor |
| Contains Electronics | Yes |
| Contains Chemicals | Yes |
| Contains Compressed Gas | Yes |
| Proposition 65 Warning | Yes |
| Gross Depth (In) | 59.25 |
| Gross Height (In) | 34.07 |
| Gross Width (In) | 42.24 |
| Gross Weight (Lbs) | 472 |
| Brochure |
| Installation Manual |
| Specs |
| Service Manual |
| Waranty Doc |
| AHRI Cert |
| Energy Guide Cert |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The MRCOOL® VersaPro® Series 42K Package Heat Pump is engineered to handle demanding year-round climate control in a single, compact unit. Offering strong summer cooling and powerful winter heating, it delivers efficiency, durability, and quiet performance—perfect for homeowners seeking a dependable HVAC upgrade.
With a 13.4 SEER2 rating, the VersaPro® 42K helps lower energy costs and reduce environmental impact. It uses R-454B refrigerant, which provides excellent heating and cooling efficiency with a much lower global warming potential than older refrigerants. The system’s power-painted galvanized steel cabinet shields components from weather and corrosion, while its horizontal discharge design allows quieter operation—ideal for residential properties with space or noise restrictions. Inside, aluminum tubing and fin coils enhance heat transfer and offer better corrosion resistance than copper, reducing maintenance needs and extending service life. A high-efficiency full series compressor and PSC blower motor ensure optimal airflow, consistent comfort, and lower operating costs.
Built-in safety features guard against pressure extremes and coil temperature fluctuations. With a 10-year limited parts warranty and 10-year compressor warranty when registered, the MRCOOL® VersaPro® 42K delivers reliable performance, energy efficiency, and long-lasting comfort—season after season.
| Net Dimensions (Inch) | 58.5 D x 33.06 H x 42.06 W |
| Net Weight (Lbs) | 454 |
| SEER2 | 13.4 |
| EER2 | 11.2 |
| HSPF2-4 | 6.7 |
| CFM | 1430 |
| Tonnage | 3.5 |
| Cooling Capacity (BTU) | 40,500 |
| Heating Capacity (BTU) | 40,500 |
| Voltage (V) | 208/230 |
| Phase | 1 |
| Cycle | 60 |
| Max Fuse Breaker (A) | 40 |
| Min Circuit Ampacity (A) | 29.9 |
| Color | Grey |
| Rated Load | 19.9 |
| Full Load | 96 |
| Refrigerant Type | R-454B |
| Refrigerant Volume (Oz) | 95 |
| Decibel Rating (Dba) | 80 |
| Inverter | No |
| Min Ambient Cool (F) | 32 |
| Min Ambient Heat (F) | -0.4 |
| Drain Connection Size | 3/4 |
| Control Type | 24V Thermostat |
| Compressor Motor Type | Scroll |
| Condenser Fan Motor Type | ECM |
| Condenser Fan Motor Hp | 1/3 |
| Blower Motor Type | PSC |
| Blower Motor Hp | 1/4 |
| Blower Motor Speeds | 3 |
| Metering Device | Piston |
| Auxiliary Heater Included | No |
| Auxiliary Heater Available | Yes |
| Auxiliary Heater Sizes | 5 KW / 7.5 KW / 10 KW / 15 KW / 20 KW |
| UL Listed | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| ETL Listed | Yes |
| AHRI Certified | Yes |
| Registered Warranty | 10 Year Parts, 10 Year Compressor |
| Base Warranty | 5 Year Parts, 5 Year Compressor |
| Registered Parts Warranty | 10 Year Parts |
| Base Parts Warranty | 5 Year Parts |
| Registered Compressor Warranty | 10 Year Compressor |
| Base Compressor Warranty | 5 Year Compressor |
| Contains Electronics | Yes |
| Contains Chemicals | Yes |
| Contains Compressed Gas | Yes |
| Proposition 65 Warning | Yes |
| Gross Depth (In) | 59.25 |
| Gross Height (In) | 34.07 |
| Gross Width (In) | 42.24 |
| Gross Weight (Lbs) | 472 |
| Brochure |
| Installation Manual |
| Specs |
| Service Manual |
| Waranty Doc |
| AHRI Cert |
| Energy Guide Cert |


