
Original: $1,258.00
-65%$1,258.00
$440.30The Story
Summary
- High Efficiency Quantum Fresh Ductless Mini Split Heat Pump System
- Cooling capacity: 12,000 BTU/H with 24 SEER2 / 13 EER2 efficiency
- Heating capacity: 13,100 BTU/H with 9.5 HSPF2 / 4.2 COP2 efficiency
- Voltage: 208/230V, 60Hz, 1Ph
- High Wall-Mounted Ductless Air Conditioning & Heating System
- Variable-Speed DC Inverter Driven Performance
- Factory-Precharged with Environmentally Friendly R32 Refrigerant
- Low Ambient Range Operation (As low as -4°F in Heating / As high as 122°F in Cooling)
Features
- Heat Pump with Cooling, Heating, Dry, and Ventilation Modes
- Fresh Air Infusion System - Brings in, Filters, and Mixes Outdoor Air to Replenish Indoor Oxygen
- Dual-Drainage Ports
- Washable, Reusable Air Filters
- Dual-Axis Airflow (Motorized Up-Down and Left-Right Louvers)
- Functional Remote with:
- ECO and SLEEP Modes, for Energy-Conservation
- Timer On/Off Control
- TURBO, for Times of High-Demand
- Self-Clean Cycle
- MEMORY, to Recall Favorite Settings
- IFEEL, to Detect and Adjust to Local Temperature
Quantum Fresh™ High-Wall Series
Revolutionizing indoor comfort, the Quantum Fresh™ mini split collection blends advanced heating and cooling with the rejuvenating power of fresh air ventilation. These ultra-efficient, ductless heat pumps use inverter technology for precise climate control—while also drawing in outdoor air, filtering it, and blending it with indoor return air to help replenish oxygen and reduce stale buildup in your space.
Important
The outdoor unit is pre-charged with R32 Refrigerant, allowing refrigerant line lengths of up to 25 ft. per circuit. The installation kit is necessary for the system to function. Do not select the "Without Installation Kit" option unless you are providing one yourself.
What's Included in Your Purchase
- Indoor Unit
- Outdoor Unit
- Wireless Remote Control
- Remote Control Wall Holder
- Remote Control Batteries
- Customizable Length Copper Lines
- Customizable Length Electrical Wire
- 10 Ft. Drain for indoor/outdoor
- Wall Passage Sleeve
- Putty for Wall Hole
- Leak Guard Sealer
- Wrapping Tape
- Installation Manual
- User’s Manual
Product Warranty
Warranty Registration is required within 90 days of purchase. Please, check our Warranty Policy
- Up to 5 years Warranty for Parts
- Up to 5 years Warranty for Compressor
System Kit |
|
| Power Supply: | 208~230V, 60Hz, 1Ph |
| Cooling Rated Capacity: | 12,000 BTU/h |
| Cooling Capacity Range: | 3,000 ~ 15,000 BTU/h |
| Cooling SEER2: | 24.0 BTU/W.h |
| Cooling EER2: | 13.0 BTU/W.h |
| Heating Rated Capacity: | 13,100 BTU/h |
| Heating Capacity Range: | 3,000 ~ 13,600 BTU/h |
| Heating HSPF2 (Region IV): | 9.5 / 8.5 BTU/W.h |
| Heating C.O.P.2 (47°F/5°F): | 4.2 / 2.0 W/W |
| Refrigerant Type: | R32 |
| Recommended Room Size: | 200~500 Sq.F |
| Minimum Room Size: | 25 sq ft |
| Minimum Installation Height: | 8 ft 2 in |
| Piping Diameter: | 1/4 x 3/8" |
| AHRI Reference: | 217048739 |
Indoor Unit |
|
| Part Number: | WT012GLUI25FVQ |
| Air Flow (Turbo/Hi/Med/Lo/Mute): | 440 / 410 / 380/ 230 / 150 CFM |
| Fresh Air Volume: | 18 CFM |
| Sound Level (Turbo/Hi/Med/Lo/Mute): | 44 / 43 / 37 / 32 / 30 dB(A) |
| Product Dimensions (WDH): | 36"-1/4 x 8"-1/8 x 12"-1/4 Inches |
| Carton Dimensions (WDH): | 39"-1/4 x 12"-1/4 x 15"-1/4 Inches |
| Net / Gross Weight: | 25.4 / 32.2 lbs. |
Outdoor Unit |
|
| Part Number: | YN012GLUI25RPQ |
| Breaker Needed: | 15A (double-pole) |
| Sound Level: | 53 dB(A) |
| Net Dimensions (WDH): | 31"-7/8 x 12" x 21"-5/8 Inches |
| Carton Dimensions (WDH): | 33"-1/2 x 14"-1/8 x 23"-5/8 Inches |
| Net / Gross Weight: | 55.1 / 61.7 lbs. |
Dimension Chart
| Technical Brochure |
| User & Installation Manual |
| Service Manual |
| Disassembly Manual |
| Exploded Parts Diagram |
| AHRI Certificate |
| Energy Guide |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Summary
- High Efficiency Quantum Fresh Ductless Mini Split Heat Pump System
- Cooling capacity: 12,000 BTU/H with 24 SEER2 / 13 EER2 efficiency
- Heating capacity: 13,100 BTU/H with 9.5 HSPF2 / 4.2 COP2 efficiency
- Voltage: 208/230V, 60Hz, 1Ph
- High Wall-Mounted Ductless Air Conditioning & Heating System
- Variable-Speed DC Inverter Driven Performance
- Factory-Precharged with Environmentally Friendly R32 Refrigerant
- Low Ambient Range Operation (As low as -4°F in Heating / As high as 122°F in Cooling)
Features
- Heat Pump with Cooling, Heating, Dry, and Ventilation Modes
- Fresh Air Infusion System - Brings in, Filters, and Mixes Outdoor Air to Replenish Indoor Oxygen
- Dual-Drainage Ports
- Washable, Reusable Air Filters
- Dual-Axis Airflow (Motorized Up-Down and Left-Right Louvers)
- Functional Remote with:
- ECO and SLEEP Modes, for Energy-Conservation
- Timer On/Off Control
- TURBO, for Times of High-Demand
- Self-Clean Cycle
- MEMORY, to Recall Favorite Settings
- IFEEL, to Detect and Adjust to Local Temperature
Quantum Fresh™ High-Wall Series
Revolutionizing indoor comfort, the Quantum Fresh™ mini split collection blends advanced heating and cooling with the rejuvenating power of fresh air ventilation. These ultra-efficient, ductless heat pumps use inverter technology for precise climate control—while also drawing in outdoor air, filtering it, and blending it with indoor return air to help replenish oxygen and reduce stale buildup in your space.
Important
The outdoor unit is pre-charged with R32 Refrigerant, allowing refrigerant line lengths of up to 25 ft. per circuit. The installation kit is necessary for the system to function. Do not select the "Without Installation Kit" option unless you are providing one yourself.
What's Included in Your Purchase
- Indoor Unit
- Outdoor Unit
- Wireless Remote Control
- Remote Control Wall Holder
- Remote Control Batteries
- Customizable Length Copper Lines
- Customizable Length Electrical Wire
- 10 Ft. Drain for indoor/outdoor
- Wall Passage Sleeve
- Putty for Wall Hole
- Leak Guard Sealer
- Wrapping Tape
- Installation Manual
- User’s Manual
Product Warranty
Warranty Registration is required within 90 days of purchase. Please, check our Warranty Policy
- Up to 5 years Warranty for Parts
- Up to 5 years Warranty for Compressor
System Kit |
|
| Power Supply: | 208~230V, 60Hz, 1Ph |
| Cooling Rated Capacity: | 12,000 BTU/h |
| Cooling Capacity Range: | 3,000 ~ 15,000 BTU/h |
| Cooling SEER2: | 24.0 BTU/W.h |
| Cooling EER2: | 13.0 BTU/W.h |
| Heating Rated Capacity: | 13,100 BTU/h |
| Heating Capacity Range: | 3,000 ~ 13,600 BTU/h |
| Heating HSPF2 (Region IV): | 9.5 / 8.5 BTU/W.h |
| Heating C.O.P.2 (47°F/5°F): | 4.2 / 2.0 W/W |
| Refrigerant Type: | R32 |
| Recommended Room Size: | 200~500 Sq.F |
| Minimum Room Size: | 25 sq ft |
| Minimum Installation Height: | 8 ft 2 in |
| Piping Diameter: | 1/4 x 3/8" |
| AHRI Reference: | 217048739 |
Indoor Unit |
|
| Part Number: | WT012GLUI25FVQ |
| Air Flow (Turbo/Hi/Med/Lo/Mute): | 440 / 410 / 380/ 230 / 150 CFM |
| Fresh Air Volume: | 18 CFM |
| Sound Level (Turbo/Hi/Med/Lo/Mute): | 44 / 43 / 37 / 32 / 30 dB(A) |
| Product Dimensions (WDH): | 36"-1/4 x 8"-1/8 x 12"-1/4 Inches |
| Carton Dimensions (WDH): | 39"-1/4 x 12"-1/4 x 15"-1/4 Inches |
| Net / Gross Weight: | 25.4 / 32.2 lbs. |
Outdoor Unit |
|
| Part Number: | YN012GLUI25RPQ |
| Breaker Needed: | 15A (double-pole) |
| Sound Level: | 53 dB(A) |
| Net Dimensions (WDH): | 31"-7/8 x 12" x 21"-5/8 Inches |
| Carton Dimensions (WDH): | 33"-1/2 x 14"-1/8 x 23"-5/8 Inches |
| Net / Gross Weight: | 55.1 / 61.7 lbs. |
Dimension Chart
| Technical Brochure |
| User & Installation Manual |
| Service Manual |
| Disassembly Manual |
| Exploded Parts Diagram |
| AHRI Certificate |
| Energy Guide |





















