
The Story
This vintage farmhouse wall sconce is handwoven from 100% natural twine to bring a farmhouse retro industrial feel to your space. It requires the use of 1 E12 base LED bulb (bulb not included). This fixed light fixture is very easy to install. Installation instructions are included in the package and can be installed independently. This bohemian-style lantern wall sconce is perfect for adding a touch of bohemian style to your home decor. Whether placed in your bedroom, farmhouse, staircase, kitchen, hallway, living room, or dining room, this rattan wall sconce will perfectly create a warm and inviting ambiance that will complement any interior. Elevate the look of any bohemian, modern, mid-century, transitional, vintage, or vintage decor.
Features
- Easy install: Includes all mounting hardware for quick and easy installation.
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 0.97KG |
| Overall Length*Width*Height | 9.1"*9.1"*9.8" |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Product Material | Iron art + hemp rope |
| Connection Type | Wallcovering |
| Socket Type | E12 |
| Number of Lights | 1 (not included) |
| Bulb Type | LED |
| Light Max Power | 40W |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This vintage farmhouse wall sconce is handwoven from 100% natural twine to bring a farmhouse retro industrial feel to your space. It requires the use of 1 E12 base LED bulb (bulb not included). This fixed light fixture is very easy to install. Installation instructions are included in the package and can be installed independently. This bohemian-style lantern wall sconce is perfect for adding a touch of bohemian style to your home decor. Whether placed in your bedroom, farmhouse, staircase, kitchen, hallway, living room, or dining room, this rattan wall sconce will perfectly create a warm and inviting ambiance that will complement any interior. Elevate the look of any bohemian, modern, mid-century, transitional, vintage, or vintage decor.
Features
- Easy install: Includes all mounting hardware for quick and easy installation.
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 0.97KG |
| Overall Length*Width*Height | 9.1"*9.1"*9.8" |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Product Material | Iron art + hemp rope |
| Connection Type | Wallcovering |
| Socket Type | E12 |
| Number of Lights | 1 (not included) |
| Bulb Type | LED |
| Light Max Power | 40W |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |























