
The Story
The perfect combination of industrial and modern elements, this wall light features a simple yet contemporary design, with a conical shade that guides the light and creates a warm and cozy ambiance. Constructed of high-quality metal and supported by a thick round back panel, the fixture's silver finish complements the sleek look with crystal accents. Designed with understated luxury style, you can place it next to your bed, in the reading corner of your living room, in your bathroom, in your living room, and more. Wall sconces will add a touch of modern glamour to your space.
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 0.96KG |
| Overall Width*Depth*Height | 6.9"*11.4"*9.8" |
| Technical Information | |
| Style | Modern, Quick Install |
| Usage | Indoor use only |
| Product Material | Iron and Crystal |
| Socket Type | E26 |
| Mounting Type | Wall Light |
| Number of Lights | 1 (bulb not included) |
| Nominal Voltage | AC 110-120V |
| Light Max Power | 60W |
| Certification | UL/ETL (FCC) |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| W2207110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The perfect combination of industrial and modern elements, this wall light features a simple yet contemporary design, with a conical shade that guides the light and creates a warm and cozy ambiance. Constructed of high-quality metal and supported by a thick round back panel, the fixture's silver finish complements the sleek look with crystal accents. Designed with understated luxury style, you can place it next to your bed, in the reading corner of your living room, in your bathroom, in your living room, and more. Wall sconces will add a touch of modern glamour to your space.
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 0.96KG |
| Overall Width*Depth*Height | 6.9"*11.4"*9.8" |
| Technical Information | |
| Style | Modern, Quick Install |
| Usage | Indoor use only |
| Product Material | Iron and Crystal |
| Socket Type | E26 |
| Mounting Type | Wall Light |
| Number of Lights | 1 (bulb not included) |
| Nominal Voltage | AC 110-120V |
| Light Max Power | 60W |
| Certification | UL/ETL (FCC) |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| W2207110V Installation Manual |























