
The Story
This brass wall sconce bends industrious and modern contemporary style. A blend of simple design and clean lines add to the minimalistic charm of this fixture. Add glamour to your home with this Schulte Industrial 1-Light Armed Sconce with cone shade, which can produce a beautiful effect.
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 0.537KG |
| Overall Length*Width*Height | 11.81"*6.93"*8.27" |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Material | Iron |
| Connection Type | Wallcovering |
| Socket Type | E26 |
| Number of Lights | 1 (not included) |
| Light Max Power | 40W |
| Certification | SZALE181228007-01 |
| Suggested Bulbs |
Vintage Edison bulb or vintage LED alternative
|
| Construction |
Durable metal, built to last, polished look
|
| Design | Industrial |
| Finish | Brass |
| Dimmable |
Fully dimmable with compatible dimmer switch
|
| Installation |
Includes all mounting hardware for quick and easy installation
|
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| BH11809110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This brass wall sconce bends industrious and modern contemporary style. A blend of simple design and clean lines add to the minimalistic charm of this fixture. Add glamour to your home with this Schulte Industrial 1-Light Armed Sconce with cone shade, which can produce a beautiful effect.
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 0.537KG |
| Overall Length*Width*Height | 11.81"*6.93"*8.27" |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Material | Iron |
| Connection Type | Wallcovering |
| Socket Type | E26 |
| Number of Lights | 1 (not included) |
| Light Max Power | 40W |
| Certification | SZALE181228007-01 |
| Suggested Bulbs |
Vintage Edison bulb or vintage LED alternative
|
| Construction |
Durable metal, built to last, polished look
|
| Design | Industrial |
| Finish | Brass |
| Dimmable |
Fully dimmable with compatible dimmer switch
|
| Installation |
Includes all mounting hardware for quick and easy installation
|
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| BH11809110V Installation Manual |























