
The Story
Looking for stylish and beautiful lamps to beautify your home decor? Don't hesitate any longer! This 1 Light wall sconce features a drum-shaped fabric shade that softens the light and helps cast an even glow. It adds a casual, modern style to your home and adds a sophisticated touch to dining rooms, bedrooms, and hallways. This modern wall sconce features a metal and thumb frame for durability. Installation is simple and convenient.
Features
- Easy install: Includes all mounting hardware for quick and easy installation.
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 1.83KG |
| Overall Length*Width*Height | 13.8"*13.8"*15.6" |
| Technical Information | |
| Style | Rustic |
| Product Material | Iron art + Wood art + Lens |
| Connection Type | Wallcovering |
| Socket Type | E12 |
| Number of Lights | 1 (not included) |
| Bulb Type | LED |
| Maximum Light Power | 40W |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| BBB0108-1 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Looking for stylish and beautiful lamps to beautify your home decor? Don't hesitate any longer! This 1 Light wall sconce features a drum-shaped fabric shade that softens the light and helps cast an even glow. It adds a casual, modern style to your home and adds a sophisticated touch to dining rooms, bedrooms, and hallways. This modern wall sconce features a metal and thumb frame for durability. Installation is simple and convenient.
Features
- Easy install: Includes all mounting hardware for quick and easy installation.
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 1.83KG |
| Overall Length*Width*Height | 13.8"*13.8"*15.6" |
| Technical Information | |
| Style | Rustic |
| Product Material | Iron art + Wood art + Lens |
| Connection Type | Wallcovering |
| Socket Type | E12 |
| Number of Lights | 1 (not included) |
| Bulb Type | LED |
| Maximum Light Power | 40W |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| BBB0108-1 Installation Manual |























