
Original: $59.90
-65%$59.90
$20.96The Story
This exquisitely crafted wrought iron rattan column chandelier is an ideal addition to infuse a Bohemian touch and warmth into your home. The 39-inch adjustable chain ensures a perfect fit for any ceiling height, making it versatile for bedrooms, kitchen islands, dining tables, or entryways. The chandelier emits a soft, warm glow, amplifying the cozy ambiance of your living space. The unique woven design ensures an even diffusion of light, eliminating harsh shadows or glare. It requires a single E26-type bulb, with a maximum of 40 watts. Maintain its beauty by wiping with a soft, dry cloth, and avoid the use of detergents or abrasives.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 9.85"*9.85"*19.3" |
| Rod&Chain Length | 39.4" |
| Weight | 1.06KG |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Product Material | Iron Art + Hemp Rope |
| Connection Type | Pendant Lighting |
| Body Color | Beige |
| Socket Type | E26 |
| Number of Lights | 1 (bulb not included) |
| Max Light Power | 40W |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| BBW9747-1 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This exquisitely crafted wrought iron rattan column chandelier is an ideal addition to infuse a Bohemian touch and warmth into your home. The 39-inch adjustable chain ensures a perfect fit for any ceiling height, making it versatile for bedrooms, kitchen islands, dining tables, or entryways. The chandelier emits a soft, warm glow, amplifying the cozy ambiance of your living space. The unique woven design ensures an even diffusion of light, eliminating harsh shadows or glare. It requires a single E26-type bulb, with a maximum of 40 watts. Maintain its beauty by wiping with a soft, dry cloth, and avoid the use of detergents or abrasives.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 9.85"*9.85"*19.3" |
| Rod&Chain Length | 39.4" |
| Weight | 1.06KG |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Product Material | Iron Art + Hemp Rope |
| Connection Type | Pendant Lighting |
| Body Color | Beige |
| Socket Type | E26 |
| Number of Lights | 1 (bulb not included) |
| Max Light Power | 40W |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| BBW9747-1 Installation Manual |























