
Original: $99.00
-65%$99.00
$34.65The Story
Illuminate your bedroom or living room with this contemporary golden bowl-shaped light, designed for semi-flush mounting.
Features
- Modern Design: Features a contemporary bowl-shaped design with a warm golden finish, designed for secure semi-flush ceiling installation in dry indoor rooms (bedroom, living room).
- Durable Construction: Built from sturdy iron and resin for lasting quality.
- Complete Kit with Warranty: Includes fixture, user manual, and a 1-year warranty.
| Overall Length*Width*Height | 15.75"*15.75"*9.85" |
| Weight | 2.47 kg |
| Style | Modern |
| Finish Family | Golden |
| Product Material | Iron, Resin |
| Mounting Type | Semi Flush Mount |
| Location | Dry location |
| Room | Bedroom, Living Room |
| Bulb included | No |
| Light Type | E12 |
| Number of Bulbs | 3 |
| Light Max Power | 40w |
| Shade material | Resin |
| Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Illuminate your bedroom or living room with this contemporary golden bowl-shaped light, designed for semi-flush mounting.
Features
- Modern Design: Features a contemporary bowl-shaped design with a warm golden finish, designed for secure semi-flush ceiling installation in dry indoor rooms (bedroom, living room).
- Durable Construction: Built from sturdy iron and resin for lasting quality.
- Complete Kit with Warranty: Includes fixture, user manual, and a 1-year warranty.
| Overall Length*Width*Height | 15.75"*15.75"*9.85" |
| Weight | 2.47 kg |
| Style | Modern |
| Finish Family | Golden |
| Product Material | Iron, Resin |
| Mounting Type | Semi Flush Mount |
| Location | Dry location |
| Room | Bedroom, Living Room |
| Bulb included | No |
| Light Type | E12 |
| Number of Bulbs | 3 |
| Light Max Power | 40w |
| Shade material | Resin |
| Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| Installation Manual |























