
The Story
16.5-inch ceiling light in natural rattan with iron hardware is a unique blend of eclectic nautical and rustic vintage styles. Each piece filters light from within, creating a play of light and shadow within the room, adding to the inviting ambiance. The collection complements a wide range of bohemian decor, even in coastal or farmhouse-style homes, ideal for hallways, entryways, stairs, doorways, or foyers, bringing warmth to a living room or bedroom.
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 2.2KG |
| Overall Length*Width*Height | 16.5”16.5”*5.4” |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Usage | Indoor use only |
| Product Material | Iron, Acrylic, Rattan |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K |
| Mounting Type | Flush Mount Lighting |
| Light Max Power | 13W |
| Certification | ETL 4007001 |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| A566501QE110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
16.5-inch ceiling light in natural rattan with iron hardware is a unique blend of eclectic nautical and rustic vintage styles. Each piece filters light from within, creating a play of light and shadow within the room, adding to the inviting ambiance. The collection complements a wide range of bohemian decor, even in coastal or farmhouse-style homes, ideal for hallways, entryways, stairs, doorways, or foyers, bringing warmth to a living room or bedroom.
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 2.2KG |
| Overall Length*Width*Height | 16.5”16.5”*5.4” |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Usage | Indoor use only |
| Product Material | Iron, Acrylic, Rattan |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K |
| Mounting Type | Flush Mount Lighting |
| Light Max Power | 13W |
| Certification | ETL 4007001 |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| A566501QE110V Installation Manual |























