
The Story
Features
- Modern Golden Design: Features a striking golden metal framework with a clean white spherical glass shade for a contemporary aesthetic.
-
18-Inch Semi-Flush Mount: Installs close to the ceiling (semi-flush mount), generous 18-inch (approx. 45 cm) diameter ideal for rooms with standard ceiling heights. Suitable for installation in indoor dry locations only.
- Single Bulb Fixture: Accommodates one standard E26 bulb (max 40W, not dimmable).
| Weight & Dimensions | |
| Overall Length*Width*Height | 17.72"*17.72"*9.65" |
| Weight | 2.96 kg |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Finish Family | Golden |
| Product Material | Iron, Glass |
| Mounting Type | Semi Flush Mount |
| Location | Dry location |
| Room |
Bedroom, Living Room, Dining Room, Entryway
|
| Bulb Included | No |
| Light Type | E26 |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 40W |
| Dimmable | No |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual |
| Warranty - Certifications | 1-year warranty |
| BBC3008 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features
- Modern Golden Design: Features a striking golden metal framework with a clean white spherical glass shade for a contemporary aesthetic.
-
18-Inch Semi-Flush Mount: Installs close to the ceiling (semi-flush mount), generous 18-inch (approx. 45 cm) diameter ideal for rooms with standard ceiling heights. Suitable for installation in indoor dry locations only.
- Single Bulb Fixture: Accommodates one standard E26 bulb (max 40W, not dimmable).
| Weight & Dimensions | |
| Overall Length*Width*Height | 17.72"*17.72"*9.65" |
| Weight | 2.96 kg |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Finish Family | Golden |
| Product Material | Iron, Glass |
| Mounting Type | Semi Flush Mount |
| Location | Dry location |
| Room |
Bedroom, Living Room, Dining Room, Entryway
|
| Bulb Included | No |
| Light Type | E26 |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 40W |
| Dimmable | No |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual |
| Warranty - Certifications | 1-year warranty |
| BBC3008 Installation Manual |























