
Original: $149.00
-65%$149.00
$52.15The Story
Features
- Modern Spherical Design: Stylish 24-inch white sphere featuring a clean, modern aesthetic for dining or living rooms.
- Elegant Silk & Iron Build: Crafted from durable iron with a silk shade for a sophisticated look and soft, elegant glow.
- Complete & Warranted: Comes with all necessary hardware, user manual, and backed by a 1-year warranty.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Length*Width*Height | 23.63"*23.63"*17.33" |
| Weight | 1.63 kg |
| Rod Length | 39.4" |
| Technical Information | |
| Style | Modern, Wabi-sabi |
| Finish Family | White |
| Product Material | Iron, Silk |
| Mounting Type | Pendant Lighting |
| Location | Dry location |
| Room | Dining room, Living Room |
| Bulb Included | No |
| Light Type | E26 |
| Number of Bulbs | 3 |
| Light Max Power | 40w |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| BBC3005 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features
- Modern Spherical Design: Stylish 24-inch white sphere featuring a clean, modern aesthetic for dining or living rooms.
- Elegant Silk & Iron Build: Crafted from durable iron with a silk shade for a sophisticated look and soft, elegant glow.
- Complete & Warranted: Comes with all necessary hardware, user manual, and backed by a 1-year warranty.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Length*Width*Height | 23.63"*23.63"*17.33" |
| Weight | 1.63 kg |
| Rod Length | 39.4" |
| Technical Information | |
| Style | Modern, Wabi-sabi |
| Finish Family | White |
| Product Material | Iron, Silk |
| Mounting Type | Pendant Lighting |
| Location | Dry location |
| Room | Dining room, Living Room |
| Bulb Included | No |
| Light Type | E26 |
| Number of Bulbs | 3 |
| Light Max Power | 40w |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| BBC3005 Installation Manual |























