
The Story
Features
- Modern Drum Design: Sleek contemporary drum-shaped fixture in yellow-green gradient finish.
-
Iron & Glass Build: Durable iron construction paired with a classic glass shade.
- Certified & Warranted: FCC certified and backed by a 2-year lighting warranty.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Length*Width*Height | 5.9"*5.9"*7.7" |
| Weight | 0.65 kg |
| Canopy Length | 4.72" |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Finish Family | Green |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Semi Flush Mount |
| Location | Dry location |
| Room |
Bedroom, Living Room, Bathroom
|
| Bulb Included | No |
| Light Type | E26 |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 60W |
| Dimmable | No |
| Shade Material | Glass |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications | FCC |
| Lighting Warranty | 2-years |
| C3012 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features
- Modern Drum Design: Sleek contemporary drum-shaped fixture in yellow-green gradient finish.
-
Iron & Glass Build: Durable iron construction paired with a classic glass shade.
- Certified & Warranted: FCC certified and backed by a 2-year lighting warranty.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Length*Width*Height | 5.9"*5.9"*7.7" |
| Weight | 0.65 kg |
| Canopy Length | 4.72" |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Finish Family | Green |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Semi Flush Mount |
| Location | Dry location |
| Room |
Bedroom, Living Room, Bathroom
|
| Bulb Included | No |
| Light Type | E26 |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 60W |
| Dimmable | No |
| Shade Material | Glass |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications | FCC |
| Lighting Warranty | 2-years |
| C3012 Installation Manual |























