
Original: $49.00
-65%$49.00
$17.15The Story
Features
- Modern Copper Drum Design: Sleek 6-inch iron pendant with yellow-green gradient finish glass shade for contemporary dining/living rooms.
- Durable Dry-Location Build: Iron fixture + glass shade construction rated for safe use in dry indoor areas.
- Complete Kit with Warranty: Includes fixture, hardware & manual; backed by a 2-year lighting warranty (FCC certified).
| Weight & Dimensions | |
| Overall Length × Width × Height | 5.9" × 5.9" × 56" |
| Weight | 0.95 kg |
| Rod Length | 49.3" |
| Wire Length | 55.12" |
| Canopy Length | 4.72" |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Finish Family | Green |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Pendant Lighting |
| Location | Dry location |
| Room |
Dining room, Living Room, Bedroom
|
| Bulb Included | No |
| Light Type | E26 |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 60W |
| Dimmable | No |
| Shade Material | Glass |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications | FCC |
| Lighting Warranty | 2-years |
| C3012L Instruction Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features
- Modern Copper Drum Design: Sleek 6-inch iron pendant with yellow-green gradient finish glass shade for contemporary dining/living rooms.
- Durable Dry-Location Build: Iron fixture + glass shade construction rated for safe use in dry indoor areas.
- Complete Kit with Warranty: Includes fixture, hardware & manual; backed by a 2-year lighting warranty (FCC certified).
| Weight & Dimensions | |
| Overall Length × Width × Height | 5.9" × 5.9" × 56" |
| Weight | 0.95 kg |
| Rod Length | 49.3" |
| Wire Length | 55.12" |
| Canopy Length | 4.72" |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Finish Family | Green |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Pendant Lighting |
| Location | Dry location |
| Room |
Dining room, Living Room, Bedroom
|
| Bulb Included | No |
| Light Type | E26 |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 60W |
| Dimmable | No |
| Shade Material | Glass |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications | FCC |
| Lighting Warranty | 2-years |
| C3012L Instruction Manual |























