
Original: $249.00
-65%$249.00
$87.15The Story
This semi-circular chandelier features a farmhouse look with clean lines and a metallic golden finish. Enjoy a Rustic Vintage Environment - Decorate your surroundings into a classic vintage venue, feel the wonderful ambience around you and enjoy the classic lighting. The light fixture uses 6 LED bulbs with E12 bases (bulbs not included). It is the perfect light fixture to install in bedrooms, dining rooms, living rooms, foyers, etc.
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 4.5KG |
| Overall Length*Width*Height | 28.7"*28.7"*30" |
| Rod & Chain Length | 39.4"(adjustable) |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Product Material | Iron + Hemp Rope |
| Mounting Type | Pendant Lighting |
| Socket Type | E12 |
| Bulb Type | LED |
| Number of Lights | 6 (not included) |
| Maximum Light Power | 40W |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| BBW9637-6 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This semi-circular chandelier features a farmhouse look with clean lines and a metallic golden finish. Enjoy a Rustic Vintage Environment - Decorate your surroundings into a classic vintage venue, feel the wonderful ambience around you and enjoy the classic lighting. The light fixture uses 6 LED bulbs with E12 bases (bulbs not included). It is the perfect light fixture to install in bedrooms, dining rooms, living rooms, foyers, etc.
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 4.5KG |
| Overall Length*Width*Height | 28.7"*28.7"*30" |
| Rod & Chain Length | 39.4"(adjustable) |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Product Material | Iron + Hemp Rope |
| Mounting Type | Pendant Lighting |
| Socket Type | E12 |
| Bulb Type | LED |
| Number of Lights | 6 (not included) |
| Maximum Light Power | 40W |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| BBW9637-6 Installation Manual |























