
Original: $49.00
-65%$49.00
$17.15The Story
Elevate your dining or living space with the Yetta Modern Pendant Light.
Features
- Modern Pendant: Sleek modern design featuring a yellow-green gradient glass shade for hanging over tables or islands.
- Iron & Glass Construction: Durable iron body topped with an elegant glass shade for balanced illumination.
- Safety Warranted: FCC-certified for safety and electromagnetic compliance, backed by a 2-year warranty.
| Overall Length*Width*Height | 7.5"*7.5"*53.6" |
| Weight | 1.12 kg |
| Rod Length | 49.3" |
| Wire Length | 55.12" |
| Canopy Length | 4.72" |
| Style | Modern |
| Finish Family | Green |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Pendant Lighting |
| Location | Dry location |
| Room | Dining room, Bedroom |
| Bulb included | No |
| Light Type | E26 |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 60w |
| Dimmable | No |
| Shade Material | Glass |
| Certifications | FCC |
| Lighting Warranty | 2-years |
| Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Elevate your dining or living space with the Yetta Modern Pendant Light.
Features
- Modern Pendant: Sleek modern design featuring a yellow-green gradient glass shade for hanging over tables or islands.
- Iron & Glass Construction: Durable iron body topped with an elegant glass shade for balanced illumination.
- Safety Warranted: FCC-certified for safety and electromagnetic compliance, backed by a 2-year warranty.
| Overall Length*Width*Height | 7.5"*7.5"*53.6" |
| Weight | 1.12 kg |
| Rod Length | 49.3" |
| Wire Length | 55.12" |
| Canopy Length | 4.72" |
| Style | Modern |
| Finish Family | Green |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Pendant Lighting |
| Location | Dry location |
| Room | Dining room, Bedroom |
| Bulb included | No |
| Light Type | E26 |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 60w |
| Dimmable | No |
| Shade Material | Glass |
| Certifications | FCC |
| Lighting Warranty | 2-years |
| Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| Installation Manual |























