
The Story
Features
- Modern Design: Features a sleek, modern style with a golden finish and is constructed from durable iron and clear glass.
-
Versatile Placement: Includes all necessary hardware and user manual for semi-flush mounting, ideal for bedrooms, dining rooms, and living rooms.
- Certified Safe: ETL certified for safety and a 1-year warranty is reliable.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Length*Width*Height | 7"*7"*11.5" |
| Weight | 2.42 lb |
| Canopy Size | φ5.12"*0.79" |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Finish Family | Golden |
| Product Material | Iron, Glass |
| Mounting Type | Semi Flush Mount |
| Location | Dry location |
| Room |
Bedroom, Living Room, Dining Room, Entryway
|
| Bulb Included | No |
| Light Type | E26 |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 60W |
| Dimmable | No |
| Recommended Light Bulb Shape | A19 |
| Shade Material | Glass |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications | ETL |
| Certifications Number | 5013633 |
| Lighting Warranty | 1-year |
| C3007 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features
- Modern Design: Features a sleek, modern style with a golden finish and is constructed from durable iron and clear glass.
-
Versatile Placement: Includes all necessary hardware and user manual for semi-flush mounting, ideal for bedrooms, dining rooms, and living rooms.
- Certified Safe: ETL certified for safety and a 1-year warranty is reliable.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Length*Width*Height | 7"*7"*11.5" |
| Weight | 2.42 lb |
| Canopy Size | φ5.12"*0.79" |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Finish Family | Golden |
| Product Material | Iron, Glass |
| Mounting Type | Semi Flush Mount |
| Location | Dry location |
| Room |
Bedroom, Living Room, Dining Room, Entryway
|
| Bulb Included | No |
| Light Type | E26 |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 60W |
| Dimmable | No |
| Recommended Light Bulb Shape | A19 |
| Shade Material | Glass |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications | ETL |
| Certifications Number | 5013633 |
| Lighting Warranty | 1-year |
| C3007 Installation Manual |























