
Original: $39.00
-65%$39.00
$13.65The Story
Features
- Modern Farmhouse Design: Features a clean, modern aesthetic with farmhouse-inspired iron finish and hemp paper rope shade.
-
Semi-Flush Mount: Compact 7.3" diameter fixture installs close to the ceiling for bedrooms and living rooms.
- Backed by Warranty: Backed by FCC certification and includes a 2-year lighting warranty for peace of mind.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Length*Width*Height | 7.3"*7.3"*6.5" |
| Weight | 0.41 kg |
| Canopy Size | 4.72" |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Finish Family | Golden |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Semi Flush Mount |
| Location | Dry location |
| Room |
Bedroom, Living Room, Dining Room
|
| Bulb Included | No |
| Light Type | E26 |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 60W |
| Dimmable | No |
| Shade Material | Hemp paper rope |
| Certifications | FCC |
| Lighting Warranty | 2 years |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications | FCC |
| Lighting Warranty | 2-years |
| C3010 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features
- Modern Farmhouse Design: Features a clean, modern aesthetic with farmhouse-inspired iron finish and hemp paper rope shade.
-
Semi-Flush Mount: Compact 7.3" diameter fixture installs close to the ceiling for bedrooms and living rooms.
- Backed by Warranty: Backed by FCC certification and includes a 2-year lighting warranty for peace of mind.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Length*Width*Height | 7.3"*7.3"*6.5" |
| Weight | 0.41 kg |
| Canopy Size | 4.72" |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Finish Family | Golden |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Semi Flush Mount |
| Location | Dry location |
| Room |
Bedroom, Living Room, Dining Room
|
| Bulb Included | No |
| Light Type | E26 |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 60W |
| Dimmable | No |
| Shade Material | Hemp paper rope |
| Certifications | FCC |
| Lighting Warranty | 2 years |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications | FCC |
| Lighting Warranty | 2-years |
| C3010 Installation Manual |























