
The Story
Features
- Designer Details: This 2-light Gold steel framed mid-century modern pendant delivers that restoration feel. The hand-blow designer glass's subtle detail and the frame's connection are stunning. The attachments are proportioned and refined—these design details matter.
- Durable Quality Construction: This steel lighting fixture with a high-quality finish will not fade from daily wear and tear. The premium glass shades emit light, creating a beautiful lighting atmosphere within any home, enlarging the illuminated area and delivering fantastic artistic enjoyment. Enjoy the stunning elegance of this pendant light.
- Variety of Applications: An ideal 12-inch pendant light is perfect for a kitchen island, dining room, hanging lights over a dining table, hallway, living room, farmhouse, barn, café, foyer, and indoor applications. It works great on a sloped ceiling!
- Simple installation & Bulb Details: All of the hardware needed to process installation is included in the package. Simply connect the wires and assemble the shades, which only takes a few minutes. Be sure to shut off the power first. This pendant light has an E26 base, and two bulbs (Max 60W/bulb) are needed. Please note that the bulbs are not included but can be purchased in any hardware store. You can use incandescent, CFL, halogen and LED bulbs.
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 7.7 lb |
| Chain Length | 118" |
| Cord Length | 156" |
| Minimum Hanging Height | 19.2" |
| Maximum Hanging Height | 131.5" |
| Overall Length*Width*Height | 12"*12"*131" |
| Technical Information | |
| Style | Transitional |
| Fixture Type | Pendant |
| Finish Family | Gold |
| Product Material | Steel, Glass |
| Design Style | Modern |
| Dimmable | Yes |
| Volt (v) | 120v |
| Wattage (watts) | 40w |
| Location | Dry location |
| Compatible Bulb Type | Incandescent, LED, CFL |
| Bulbs Included | No |
| Socket Type | E26 Medium Base Socket |
| Recommended Light Bulb Shape | A-Shape |
| Recommended Light Bulb Shape Code | A19 |
| Max. Bulb Wattage (W) | 40w |
| Number of Bulbs | 2 |
| Shade Color Family | White |
| Shade Diameter (in.) | 12.1 in |
| Shade Height (in.) | 12.1 in |
| Shade Material | Fabric |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1 x mounting hardware 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | One Year Warranty |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features
- Designer Details: This 2-light Gold steel framed mid-century modern pendant delivers that restoration feel. The hand-blow designer glass's subtle detail and the frame's connection are stunning. The attachments are proportioned and refined—these design details matter.
- Durable Quality Construction: This steel lighting fixture with a high-quality finish will not fade from daily wear and tear. The premium glass shades emit light, creating a beautiful lighting atmosphere within any home, enlarging the illuminated area and delivering fantastic artistic enjoyment. Enjoy the stunning elegance of this pendant light.
- Variety of Applications: An ideal 12-inch pendant light is perfect for a kitchen island, dining room, hanging lights over a dining table, hallway, living room, farmhouse, barn, café, foyer, and indoor applications. It works great on a sloped ceiling!
- Simple installation & Bulb Details: All of the hardware needed to process installation is included in the package. Simply connect the wires and assemble the shades, which only takes a few minutes. Be sure to shut off the power first. This pendant light has an E26 base, and two bulbs (Max 60W/bulb) are needed. Please note that the bulbs are not included but can be purchased in any hardware store. You can use incandescent, CFL, halogen and LED bulbs.
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 7.7 lb |
| Chain Length | 118" |
| Cord Length | 156" |
| Minimum Hanging Height | 19.2" |
| Maximum Hanging Height | 131.5" |
| Overall Length*Width*Height | 12"*12"*131" |
| Technical Information | |
| Style | Transitional |
| Fixture Type | Pendant |
| Finish Family | Gold |
| Product Material | Steel, Glass |
| Design Style | Modern |
| Dimmable | Yes |
| Volt (v) | 120v |
| Wattage (watts) | 40w |
| Location | Dry location |
| Compatible Bulb Type | Incandescent, LED, CFL |
| Bulbs Included | No |
| Socket Type | E26 Medium Base Socket |
| Recommended Light Bulb Shape | A-Shape |
| Recommended Light Bulb Shape Code | A19 |
| Max. Bulb Wattage (W) | 40w |
| Number of Bulbs | 2 |
| Shade Color Family | White |
| Shade Diameter (in.) | 12.1 in |
| Shade Height (in.) | 12.1 in |
| Shade Material | Fabric |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1 x mounting hardware 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | One Year Warranty |























