
The Story
Adjust your ambiance with this Battery-powered LED Mirror Vanity Light.
Features
- Precise Lighting & Modern Design: Features a modern head that adjusts up to 90° for targeted light. Equipped with a warm white (3000K) 3.5W LED, it delivers 250LM of perfect ambiance for bedrooms, living rooms, or bathrooms.
-
Remote Control & Complete Kit: Manage your light effortlessly from across the room with the included remote (battery included). The light also comes with a data cable for easy charging and a 1-year warranty for peace of mind.
| Overall Length*Width*Height | 15.75"*4.72"*2.95" |
| Weight | 0.38lbs |
| Style | Modern |
| Finish Family | Black, Golden |
| Product Material | Aluminum, Iron, Plastic |
| Mounting Type | Wall Light |
| Control Type | Remote Control |
| Control Battery Type | CR2025 |
| Location | Dry location |
| Room | Bedroom, Living Room, Bathroom |
| Bulb included | Yes |
| Light Type | LED |
| Light Max Power | 3.5W |
| Number of Batteries | 2 |
| Battery Type | Lithium battery |
| Dimmable | No |
| Color Temperature | 3000K |
| Lumens | 250LM |
| Shade Material | Aluminum |
| Details | 1 x lighting 1 x remote control 1 x user manual 1 x data cable 1-year warranty |
| Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Adjust your ambiance with this Battery-powered LED Mirror Vanity Light.
Features
- Precise Lighting & Modern Design: Features a modern head that adjusts up to 90° for targeted light. Equipped with a warm white (3000K) 3.5W LED, it delivers 250LM of perfect ambiance for bedrooms, living rooms, or bathrooms.
-
Remote Control & Complete Kit: Manage your light effortlessly from across the room with the included remote (battery included). The light also comes with a data cable for easy charging and a 1-year warranty for peace of mind.
| Overall Length*Width*Height | 15.75"*4.72"*2.95" |
| Weight | 0.38lbs |
| Style | Modern |
| Finish Family | Black, Golden |
| Product Material | Aluminum, Iron, Plastic |
| Mounting Type | Wall Light |
| Control Type | Remote Control |
| Control Battery Type | CR2025 |
| Location | Dry location |
| Room | Bedroom, Living Room, Bathroom |
| Bulb included | Yes |
| Light Type | LED |
| Light Max Power | 3.5W |
| Number of Batteries | 2 |
| Battery Type | Lithium battery |
| Dimmable | No |
| Color Temperature | 3000K |
| Lumens | 250LM |
| Shade Material | Aluminum |
| Details | 1 x lighting 1 x remote control 1 x user manual 1 x data cable 1-year warranty |
| Installation Manual |























