
The Story
This wood chandelier is completely handmade with hundreds of procedures involved, unique and exquisite. Distressed wooden columns matching with rust metal arms create the chandeliers for dining rooms a sensation of the french country, giving a luxury presence to your sweet home. Perfect for bedroom, dining room, living room, foyer, or any other place!
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 4.2KG |
| Overall Length*Width*Height | 29.5"*29.5"*31.5" |
| Rod&Chain Length | 39.4" |
| Technical Information | |
| Style | Traditional, Quick Install |
| Indoor/Outdoor | Indoor use only |
| Material | Wood + Iron |
| Socket Type | E12 |
| Bulb Type | LED |
| Number of Lights | 6 (not included) |
| Light Max Power | 40W |
| Dimmable |
Fully dimmable with compatible dimmable bulb and dimmer switch (not included)
|
| Ceiling Compatibility |
Flat, sloped, slanted, or vaulted ceilings
|
| Installation |
Includes all necessary assembling and installation parts with clearly marked cords
|
| Certification | UL listed for safety |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| BB8817-6110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This wood chandelier is completely handmade with hundreds of procedures involved, unique and exquisite. Distressed wooden columns matching with rust metal arms create the chandeliers for dining rooms a sensation of the french country, giving a luxury presence to your sweet home. Perfect for bedroom, dining room, living room, foyer, or any other place!
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 4.2KG |
| Overall Length*Width*Height | 29.5"*29.5"*31.5" |
| Rod&Chain Length | 39.4" |
| Technical Information | |
| Style | Traditional, Quick Install |
| Indoor/Outdoor | Indoor use only |
| Material | Wood + Iron |
| Socket Type | E12 |
| Bulb Type | LED |
| Number of Lights | 6 (not included) |
| Light Max Power | 40W |
| Dimmable |
Fully dimmable with compatible dimmable bulb and dimmer switch (not included)
|
| Ceiling Compatibility |
Flat, sloped, slanted, or vaulted ceilings
|
| Installation |
Includes all necessary assembling and installation parts with clearly marked cords
|
| Certification | UL listed for safety |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| BB8817-6110V Installation Manual |























