
The Story
We love simplicity just like you do. Black adds a rustic farmhouse style to any space and gives it a stylish vibe. This Three Bulb Ceiling Flush Mount is a stylish, vintage lighting fixture that is the perfect finishing touch you've been looking for to fit on your ceilings, such as your dining room, hallway, or foyer. A drum-style lamp shade that comes in an antique black finish, this retro piece measures 150mm. Dia and 340mm height. The open design features a larger frame in a black finish and transparent acrylic pieces to add more details, which completes the look. Vintage-style Edison bulbs are recommended for this farmhouse-industrial style fixture which is an ideal selection for hallway, entryway, stairway, doorway, closet, pantry, kitchen, sitting room, covered porch, or foyer to bring warmth to a living room or bedroom.
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 2.04KG |
| Overall Length*Width*Height | 13.39"*13.39"*5.9" |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Installation | Quick install |
| Indoor/Outdoor | Indoor use only |
| Connection Type | Ceiling Lighting |
| Material | Iron, Acrylic |
| Socket Type | E26 |
| Recommended Light Bulb Shape | A19 |
| Number of Lights | 3 (not included) |
| Maximum Light Power | 60W |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| C2269110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
We love simplicity just like you do. Black adds a rustic farmhouse style to any space and gives it a stylish vibe. This Three Bulb Ceiling Flush Mount is a stylish, vintage lighting fixture that is the perfect finishing touch you've been looking for to fit on your ceilings, such as your dining room, hallway, or foyer. A drum-style lamp shade that comes in an antique black finish, this retro piece measures 150mm. Dia and 340mm height. The open design features a larger frame in a black finish and transparent acrylic pieces to add more details, which completes the look. Vintage-style Edison bulbs are recommended for this farmhouse-industrial style fixture which is an ideal selection for hallway, entryway, stairway, doorway, closet, pantry, kitchen, sitting room, covered porch, or foyer to bring warmth to a living room or bedroom.
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 2.04KG |
| Overall Length*Width*Height | 13.39"*13.39"*5.9" |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Installation | Quick install |
| Indoor/Outdoor | Indoor use only |
| Connection Type | Ceiling Lighting |
| Material | Iron, Acrylic |
| Socket Type | E26 |
| Recommended Light Bulb Shape | A19 |
| Number of Lights | 3 (not included) |
| Maximum Light Power | 60W |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1-year warranty |
| C2269110V Installation Manual |























