
Original: $99.00
-65%$99.00
$34.65The Story
The Brilliance Modern Farmhouse 3-Light Vanity Light is the perfect addition to any home looking for a touch of rustic charm. Made from durable steel, this Vanity Light is built to last and features clear glass shades that provide ample light for your living space.
Features
- Clear Glass Shades: The clear glass shades on this Vanity Light provide a bright and welcoming glow that will add warmth to any room.
- Bulb not included: This Vanity Light requires a 60 watt E26 base bulb, which is not included with purchase.
- Damp-Rated: The Brilliance Modern Farmhouse Vanity Light is damp-rated and designed to withstand moist environments, making it perfect for use in bathrooms or other damp areas in your home.
- Durable Material: Made from high-quality steel, this Vanity Light is built to last for years to come.
| Weight | 3.9 lb |
| Overall Length*Width*Height | 24"* 7"* 10.6" |
| Style | Transitional |
| Fixture Type | Vanity Light |
| Finish Family | Black, Golden |
| Product Material | Metal, Glass |
| Design Style | Modern |
| Dimmable | Yes |
| Volt (v) | 120v |
| Wattage (watts) | 60w |
| Switch/Wiring | Hardwire |
| Location | Dry & damp location |
| Compatible Bulb Type | Incandescent, LED, CFL |
| Number of Bulbs | 3 (bulbs not included) |
| Socket Type | E26 Medium Base Socket |
| Recommended Light Bulb Shape | A-Shape |
| Recommended Light Bulb Shape | Code A19 |
| Max. Bulb Wattage (W) | 60w |
| Number of Bulbs | 3 |
| Shade Color Family | Clear |
| Shade Diameter (in.) | 5.3 in |
| Shade Height (in.) | 5.3 in |
| Shade Material | Glass |
| Details | 1 x lighting 1 x user manual 1 x mounting hardware 1-year warranty |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Brilliance Modern Farmhouse 3-Light Vanity Light is the perfect addition to any home looking for a touch of rustic charm. Made from durable steel, this Vanity Light is built to last and features clear glass shades that provide ample light for your living space.
Features
- Clear Glass Shades: The clear glass shades on this Vanity Light provide a bright and welcoming glow that will add warmth to any room.
- Bulb not included: This Vanity Light requires a 60 watt E26 base bulb, which is not included with purchase.
- Damp-Rated: The Brilliance Modern Farmhouse Vanity Light is damp-rated and designed to withstand moist environments, making it perfect for use in bathrooms or other damp areas in your home.
- Durable Material: Made from high-quality steel, this Vanity Light is built to last for years to come.
| Weight | 3.9 lb |
| Overall Length*Width*Height | 24"* 7"* 10.6" |
| Style | Transitional |
| Fixture Type | Vanity Light |
| Finish Family | Black, Golden |
| Product Material | Metal, Glass |
| Design Style | Modern |
| Dimmable | Yes |
| Volt (v) | 120v |
| Wattage (watts) | 60w |
| Switch/Wiring | Hardwire |
| Location | Dry & damp location |
| Compatible Bulb Type | Incandescent, LED, CFL |
| Number of Bulbs | 3 (bulbs not included) |
| Socket Type | E26 Medium Base Socket |
| Recommended Light Bulb Shape | A-Shape |
| Recommended Light Bulb Shape | Code A19 |
| Max. Bulb Wattage (W) | 60w |
| Number of Bulbs | 3 |
| Shade Color Family | Clear |
| Shade Diameter (in.) | 5.3 in |
| Shade Height (in.) | 5.3 in |
| Shade Material | Glass |
| Details | 1 x lighting 1 x user manual 1 x mounting hardware 1-year warranty |























