
The Story
Features
- Stylish Design: The lantern-style design of this vanity light will add a touch of sophistication to any bathroom.
- Three Lights: With three lights, this fixture provides ample lighting for all grooming needs.
- Durable Construction: Made from steel and metal shades, this vanity light is built to withstand the wear and tear of daily use.
- Safety Rated: This fixture has been ETL safety rated, ensuring it meets all necessary safety standards.
- Damp-Rated: This modern vanity lamp has been damp-rated for moisture, which means it can be used safely in damp environments such as bathrooms without being damaged.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Length*Width*Height | 22"L x 8"W x 10.5"H |
| Backplate | 5" Round |
| Weight | 4.5 lb |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Fixture Type | Vanity Light |
| Color | Black |
| Product Material | Metal, Glass |
| Dimmable | Yes |
| Volt (V) | 120v |
| Wattage (Watts) | 60w |
| Install Position | Up or Down |
| Location | Dry |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulbs Included | No |
| Compatible Bulb Type | Incandescent |
| Socket Type | E26 Medium Base Socket |
| Max. Bulb Wattage (W) | 60w |
| Shade Material | Glass |
| Shade Color Family | Clear |
| Shade Width (in.) | 5.9 in |
| Shade Height (in.) | 5.5 in |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1 x mounting hardware 2-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | 2-Year Warranty |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features
- Stylish Design: The lantern-style design of this vanity light will add a touch of sophistication to any bathroom.
- Three Lights: With three lights, this fixture provides ample lighting for all grooming needs.
- Durable Construction: Made from steel and metal shades, this vanity light is built to withstand the wear and tear of daily use.
- Safety Rated: This fixture has been ETL safety rated, ensuring it meets all necessary safety standards.
- Damp-Rated: This modern vanity lamp has been damp-rated for moisture, which means it can be used safely in damp environments such as bathrooms without being damaged.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Length*Width*Height | 22"L x 8"W x 10.5"H |
| Backplate | 5" Round |
| Weight | 4.5 lb |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Fixture Type | Vanity Light |
| Color | Black |
| Product Material | Metal, Glass |
| Dimmable | Yes |
| Volt (V) | 120v |
| Wattage (Watts) | 60w |
| Install Position | Up or Down |
| Location | Dry |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulbs Included | No |
| Compatible Bulb Type | Incandescent |
| Socket Type | E26 Medium Base Socket |
| Max. Bulb Wattage (W) | 60w |
| Shade Material | Glass |
| Shade Color Family | Clear |
| Shade Width (in.) | 5.9 in |
| Shade Height (in.) | 5.5 in |
| Product Details | 1 x lighting 1 x user manual 1 x mounting hardware 2-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | 2-Year Warranty |























